Kilkaset muzeów za darmo - Noc Muzeów 2009
Kilkaset otwartych muzeów i galerii, a
także liczne koncerty, warsztaty i happeningi - to atrakcje, które
czekają na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów. Impreza odbędzie
się w nocy z 16 na 17 maja w kilkunastu polskich miastach.
Warszawa
Jak informuje Urząd m.st. Warszawy, wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić aż 141 placówek kulturalnych. Dostępne będą nie tylko najważniejsze muzea i galerie, ale także - po raz pierwszy - swoje drzwi otworzą Synagoga im. Nożyków, Sejm RP i Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Warszawska Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 19.00 koncertem Grupy MoCarta na Krakowskim Przedmieściu. Następnie w kierunku pl. Zamkowego ruszy barwna parada kuglarzy, szczudlarzy i tancerzy. O godz. 21.00 na placu przed kościołem św. Anny odbędzie się przedstawienie Teatru Akt. Potem, co godzinę, przed największymi placówkami kulturalnymi będą się odbywać kolejne przedstawienia teatrów ulicznych.
Jak co roku, w czasie Nocy Muzeów, gości zaproszą również narodowe instytuty - Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Francuski, Instytut Słowacki i Węgierski Instytut Kultury. W stolicy będzie również gościło Muzeum Mazowieckie w Płocku, które (m.in. w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, Instytucie Adama Mickiewicza i Centralnej Bibliotece Rolniczej) pokaże największą w kraju kolekcję secesji.
Wstęp do wszystkich stołecznych muzeów i galerii w czasie Nocy jest bezpłatny. Prawie wszędzie goście będą wchodzić bez żadnych ograniczeń. Jedynie niektóre z placówek kulturalnych (np. Filtry Warszawskie i taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki) wprowadziły bezpłatne zaproszenia, które będą rozdawane poprzez media.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także w czasie tegorocznej Nocy Muzeów, Warszawa uruchomi bezpłatny transport między poszczególnymi obiektami. Dzięki współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotowano dziewięć muzealnych linii autobusowych i jedną zabytkową linię tramwajową. Biuro Promocji Miasta przygotuje też 50 tys. informatorów i 50 tys. ulotek.
Kraków
W Krakowie, jako jedynym mieście, Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 15 na 16 maja.
- Udało się nam zachęcić do współpracy prawie wszystkie krakowskie muzea, które tej nocy zapraszają do siebie widzów. Szczególnie tych, którzy do muzeów zwykle nie chodzą, za to w godzinach, w których te szacowne instytucje są zazwyczaj zamknięte - mówią organizatorzy akcji.
W przedsięwzięciu wezmą udział m.in. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego. Placówka ta przygotuje także bogaty program edukacyjny uzupełniony imprezami towarzyszącymi oraz licznymi niespodziankami.
Krakowianie będą też mieli okazję do zwiedzenia ważnych obiektów historycznych z audioprzewodnikiem, uczestnictwa w koncertach lub przejażdżki zabytkowymi tramwajami i samochodami przygotowanymi przez Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Wszystkim chętnym miasto zapewni darmowe przejazdy komunikacją MPK, które dowiozą turystów w żądane miejsce. Już tradycyjnie, do wejść do wszystkich placówek uprawniać będzie symboliczna złotówka, która w Mennicy Narodowej przekuta zostanie w pamiątkowy żeton.
Łódź
Łódzka Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18.00. Uczestnictwo w akcji zapowiedziało kilkanaście miejskich muzeów, które na tę okazję przygotuję specjalne ekspozycje, uzupełnione wyjątkowymi atrakcjami. Swoje drzwi otworzy m.in. Pałac Herbsta. Goście będą mogli razem z przewodnikiem zwiedzić jego wnętrza, obejrzeć wystawę "Czas Swobodny - Przemiany Obyczajowości" , wysłuchać opowieści o historii pałacu pt. "Smak i Zapach Pomarańczy".
Innymi placówkami, które włączyły się w akcję są: Muzeum Sztuki, Art Center, Muzeum Włókiennictwa, Ośrodek Propagandy Sztuki, Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Fabryki, Muzeum Farmacji, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Gdańsk
W Gdańsku, jak co roku, w akcję aktywnie włączyło się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Tylko tej nocy zwiedzający będą mogli zobaczyć je od zupełnie innej strony i w sposób niekonwencjonalny. - Każdy, kto choć raz zastanawiał się, jak wygląda muzeum w nocy, ma okazję uchylić rąbka tajemnicy - obiecują przedstawiciele Muzeum.
Podwoje dla gości otworzą cztery oddziały tej placówki: Dwór Artusa, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Dom Uphagena oraz Muzeum Bursztynu. W pierwszym z nich, w Wielkiej Hali, odbędzie się uczta rycerska, do której zasiądą przedstawiciele dawnych najzacniejszych rodów rycerskich Pomorza. Bawieni przez występy kuglarzy i barda opowiedzą o pięknych dworskich strojach i obyczajach. Nie obędzie się też bez walki na ubitej ziemi, podczas której rozstrzygnie się spór dwóch szlachciców.
Na dziedzińcu Muzeum Bursztynu swoje umiejętności i warsztat zaprezentuje zaś rzemieślnik, który w zgodnie z prawidłami kunsztu będzie szlifować bursztyn metodą średniowieczną. Po pokazie będzie można obejrzeć dzieła sztuki wykonane z tego surowca oraz zajrzeć do starych cel więziennych znajdujących się w wieży.
Z kolei Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, w nawiązaniu do swojej wojennej historii, na kilka godzin zamieni się w jednostkę militarną. Odwiedzający przejdą przez komisję wojskową, trafią na szkolenie i otrzymają przydziałowe mundury. Będzie można nauczyć się technik kamuflażu, czytania map i posługiwania się bronią, a wszystko pod okiem wykwalifikowanych żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego.
Dom Uphagena - jedyna w Gdańsku odtworzona oryginalnie kamienica mieszczańska - zaprasza natomiast na opowieści o dawnym Gdańsku i tajemnicach jego domów. Ukoronowaniem wizyty w nastrojowych wnętrzach budowli będzie kameralny koncert fortepianowy muzyki dawnej.
Gdańska edycja imprezy rozpocznie się o godzinie 19.00, a zakończy o pierwszej w nocy.
Noc Muzeów 2009 jest organizowana w ramach "The European Night of Museums", w której rok temu uczestniczyło ponad 40 krajów i około 2 tys. muzeów i galerii. Tradycyjnie, we wszystkich zaangażowanych w projekt miejscach, impreza odbywa się tego samego dnia.
Pierwsza na świecie Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997. Na skutek ogromnego powodzenia akcji, podobne wydarzenia zaczęły organizować także inne miasta, m.in. Paryż (Nuit Blanche) czy Amsterdam (museums-n8). Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce jako pierwszy do akcji przyłączył się w 2003 roku Poznań.
Programy Nocy Muzeów w poszczególnych miejscowościach można znaleźć na stronach internetowych urzędów miast oraz każdego muzeum.