Olbrzymie składowisko odpadów przy Odrze. Zarejestrował je dron
Kilkaset beczek z niebezpiecznymi chemikaliami znaleziono na nielegalnym składowisku w pobliżu Odry w Szczecinie. W okolicy trwał także niezgodny z przepisami demontaż barki.
Jak poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, nowo powstały Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej wykrył w Szczecinie nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów w pobliżu Kanału Fabrycznego na Odrze.
Dzięki pomocy m.in. dronów na składowisku stwierdzono obecność co najmniej 412 mauserów o pojemności 1000 litrów, 299 beczek o pojemności 200 litrów, pięć zbiorników paliwowych o pojemności 60 tys. litrów oraz 10 zbiorników paliwowych o pojemności 15 tys. litrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmieci w Nowym Sączu zniknęły. "Sytuacja bez precedensu. Gdzie je znajdziemy? W piecach"
Pojemniki były wypełnione zaolejonymi wodami, przepracowanymi olejami silnikowymi, filtrami olejowymi, zaolejonymi czyściwami, odpadami klejów, płynów hamulcowych i chemikaliami w postaci formaldehydu, acetonitrylu (cyjanometan), kwasu siarkowego, azotanu sodu, nadsiarczanu potasu.
WIOŚ zaznacza, że są to substancje zagrażające zdrowiu, łatwopalne, trujące oraz żrące. Znaleziono też opony oraz świetlówki.
Inspektorzy wskazują, że na terenie był prowadzony również nielegalny demontaż barki.
WIOŚ zawiadamia służby i apeluje do samorządu
WIOŚ wskazuje, że podczas kontroli nie zaobserwowano wydostawania się niebezpiecznych substancji do Odry. O całej sytuacji poinformowano policję i straż pożarną.
Inspektorat złożył także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście. Za składowanie odpadów w warunkach, które mogą zagrażać życiu lub zdrowia człowieka oraz pogarszać stan środowiska, grozi do 5 lat więzienia.
Inspektorzy wystąpili także do prezydenta Szczecina z prośbą o usunięcie odpadów. WIOŚ podkreśla, że samorząd powinien przeprowadzić także badania gruntu, by sprawdzić, czy toksyczne odpady nie wpłynęły na środowisko. Jeśli się to potwierdzi, będzie konieczne oczyszczanie gruntu.
Czytaj więcej:
Źródło: WIOŚ Szczecin