Trwa ładowanie...
13-05-2006 14:05

Kilka tysięcy osób szło w Paradzie Szumana

W Warszawie kilka tysięcy osób uczestniczy w Paradzie Szumana, zorganizowanej podczas Dni Europejskich. W ten sposób zwolennicy integracji z Unią Europejską świętują rozpoczęcie naszego trzeciego roku w Zjednoczonej Europie.

Kilka tysięcy osób szło w Paradzie SzumanaŹródło: PAP
d2y04rr
d2y04rr

Organizatorzy marszu zrobili ukłon w stronę Austrii, która przewodniczy pracom Unii. Parada Schumana rozpoczęła się walcem wiedeńskim.

W pochodzie z Krakowskiego Przedmieścia na Plac Teatralny, szła głównie młodzież szkolna, a otworzyli go politycy. Do uczestników dołączył też na krótko premier Kazimierz Marcinkiewicz. Przemawiając do uczestników Parady, podkreślił, że Polska w UE jest silna dzięki polskiej młodzieży.

Pozycja Polski w UE jest silna. A czym jest silna? Młodym polskim pokoleniem.(..) Polskie młode pokolenie to jest wielka duma Polski w Unii Europejskiej - powiedział Marcinkiewicz do zebranych na Placu Teatralnym uczestników Parady Schumana.

d2y04rr

To wielka duma, kiedy premier Wielkiej Brytanii Tony Blair mówi mi o polskiej młodzieży, jako o ludziach świetnie wykształconych i wspaniale pracujących, kiedy chwali młodych Polaków - dodał.

Jeśli miałbym powiedzieć najkrócej jak jest z Polską w UE. To mogę powiedzieć tylko trzy słowa: yes, yes, yes - powiedział Marcinkiewicz, nawiązując do swojej wypowiedzi z Brukseli w grudniu 2005 r. po zakończeniu negocjacji w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013.

Zdaniem premiera, warto, by głos młodych Polaków i Europejczyków "był słyszany w dyskusji o przyszłości o przyszłości UE". Dlatego - uważa - warto zaprosić do Polski młodych Europejczyków, by "mogli mówić swoim własnym głosem o przyszłości Unii".

Wy jesteście nadzieją Polski i Europy - wtórował Marcinkiewiczowi b. premier Tadeusz Mazowiecki, zwracając się do młodzieży. - Musicie zostać w Polsce. Musimy ją zbudować lepszą, bogatszą duchowo i kulturalnie. Dlatego życzę Wam i Polsce, abyście nie wyjeżdżali na stałe".

d2y04rr

Mazowiecki podkreślił, że Parada Schumana jest "paradą pogodną, paradą życzliwości dla ludzi, a nie paradą agresji". Polska pogodna pokazuje Polsce agresywnej jak można inaczej. Panie premierze mam nadzieję, że pan tego ducha pogodnej Polski zabierze do kół rządowych - powiedział, zwracając się do Marcinkiewicza.

Szef rządu, który przyjechał na Plac Teatralny w Warszawie tuż po powrocie ze szczytu UE - Ameryka Łacińska w Wiedniu, przekazał zgromadzonym najlepsze życzenia od szefa Komisji Europejskiej i "przyjaciela Polski" Jose Manuela Barroso. Obiecał, że w następnym roku dołączy do Parady Schumana - poinformował Marcinkiewicz.

W barwnym korowodzie jechał angielski piętrowy autobus i kilka ciężarówek z muzyką.

Teraz trwa zabawa na Placu Teatralnym, gdzie jest rozstawione europejskie miasteczko. Można wziąć udział w konkursach związanych z Unia Europejską, a także wpisać się do księgi unijnych życzeń.

Na scenie wystąpią polskie i europejskie gwiazdy, między innymi Natalia Kukulska i In-Grid.

d2y04rr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y04rr
Więcej tematów