Trwa ładowanie...
d4hxd77
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kilka tysięcy osób domagało się dymisji brytyjskiego premiera Davida Camerona

• Kilka tysięcy osób demonstrowało przed siedzibą brytyjskiego premiera Davida Camerona
• Protestujący domagali się jego rezygnacji i uregulowania statusu prawnego rajów podatkowych podległych Wielkiej Brytanii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kilka tysięcy osób domagało się dymisji brytyjskiego premiera Davida Camerona
(PAP/EPA, Fot: WILL OLIVER)
d4hxd77

Protesty zostały wywołane czwartkowym oświadczeniem Camerona, który przyznał, że do 2010 roku posiadał udziały w założonym przez jego ojca i zarejestrowanym w jednym z rajów podatkowych na Bahamach funduszu inwestycyjnym Blairmore.

W demonstracji brało udział wielu aktywistów młodzieżówki opozycyjnej Partii Pracy i lewicowych organizacji pozarządowych. Po ponadgodzinnej pikiecie przed kancelarią premiera przeciwnicy Camerona przenieśli się na ulicę przed centrum kongresowym Grand Connaught Rooms, w którym odbywała się wiosenna konferencja Partii Konserwatywnej, na której kilka godzin wcześniej wystąpił szef brytyjskiego rządu.

- To nie był dobry tydzień. (...) Wiem, że są lekcje do odrobienia i je odrobię. Nie wińcie (za te błędy) urzędu premiera ani bezimiennych doradców, ale mnie - powiedział członkom swojej partii Cameron, zapowiadając upublicznienie swoich zeznań podatkowych z sześciu ostatnich lat.

d4hxd77

Ujawnione 3 kwietnia dokumenty panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych, sugerują, że 140 polityków i osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z firmami offshore wykorzystywanymi do obchodzenia przepisów podatkowych w ich własnych krajach.

Ojciec brytyjskiego premiera Ian był jednym z założycieli działającego wcześniej na Bahamach, a obecnie w Irlandii funduszu inwestycyjnego Blairmore. David Cameron i jego małżonka Samantha sprzedali swe udziały w tym funduszu w styczniu 2010 roku, czyli jeszcze przed objęciem przez niego urzędu premiera.

d4hxd77

Podziel się opinią

Share

d4hxd77

d4hxd77
Więcej tematów