Trwa ładowanie...
26-07-2010 16:45

Kilka protestów dzieli Komorowskiego od zaprzysiężenia

Sąd Najwyższy rozpoznał dotychczas 366 z 375 protestów wyborczych, które wpłynęły w związku z wyborami prezydenckimi - poinformował Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego SN. Zapewnił, że SN do końca tygodnia zakończy rozpoznawanie wszystkich protestów. Tymczasem Kancelaria Sejmu - mówił jej szef Lech Czapla - przygotowuje się do uroczystości zaprzysiężenia.

Kilka protestów dzieli Komorowskiego od zaprzysiężeniaŹródło: PAP
d3bvy9b
d3bvy9b

Sąd: zostało 9 protestów do rozpatrzenia

Michałowski podkreślił, że ostatnie 9 protestów musi zostać rozpoznanych przed 3 sierpnia, kiedy Sąd Najwyższy na posiedzeniu rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich. Dodał, że tego samego dnia zaplanowano także posiedzenie ws. rozstrzygnięcia ważności wyborów uzupełniających do senatu.

Do Sądu Najwyższego wpłynęło obecnie 375 protestów wyborczych; 332 z nich zostało wniesionych w terminie. Najwięcej protestów - 210 - zostało wysłanych w ramach akcji Protest Wyborczy. Inicjatorzy tej akcji, niezadowoleni z organizacji wyborów prezydenckich mimo powodzi, nawoływali w internecie do składania protestów. Uważają, że został naruszony przepis konstytucji mówiący o równości wyborów.

Wśród 366 rozpoznanych protestów 125 Sąd pozostawił bez dalszego biegu. W 229 przypadkach wyrażono opinię, że zarzuty protestu nie są zasadne, w tym 208 protestach w odniesieniu do części zarzutów pozostawiono bez dalszego biegu. W 12 przypadkach SN wyraził opinię, że zarzuty protestu są zasadne, jednak uznał, że naruszenie nie miało wpływu na wynik wyborów.

Zgodnie z art. 76 ustawy o wyborze prezydenta Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej.

d3bvy9b

Rozstrzygnięcie o ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy podejmuje w formie uchwały nie później niż w 30. dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez Państwową Komisję Wyborczą na posiedzeniu z udziałem prokuratora generalnego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Uchwałę Sądu Najwyższego przedstawia się niezwłocznie marszałkowi sejmu, a także przesyła Państwowej Komisji Wyborczej oraz ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku podjęcia przez sąd decyzji unieważniającej wybory prezydenckie przeprowadza się nowe głosowanie w ciągu 2,5 miesiąca.

PKW podało oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 5 lipca.

d3bvy9b

6 sierpnia, godzina 10.00?

- Uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się najprawdopodobniej 6 sierpnia o godz. 10.00. Jak powiedział szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla, ustalanie scenariusza uroczystości jeszcze trwa.

Czapla zaznaczył, że marszałek sejmu będzie mógł zwołać posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (połączone obie izby parlamentu) - podczas którego Komorowski złoży przysięgę - po rozstrzygnięciu przez Sąd Najwyższy o ważności wyborów prezydenckich.

Na przyszły tydzień planowane jest także trzydniowe posiedzenie sejmu (4-6 sierpnia), ostatnie przed sejmowymi wakacjami. Już wcześniej marszałek Grzegorz Schetyna zapowiadał, że najprawdopodobniej na 6 sierpnia zwołane zostanie Zgromadzenie Narodowe.

d3bvy9b

Szef Kancelarii Sejmu powiedział, że uroczystość zaprzysiężenia rozpocznie się najprawdopodobniej o godz. 10.00 i przewidziana jest na około 30-40 minut. Będzie miała prawdopodobnie dwa punkty: przysięga prezydenta i jego wystąpienie na forum Zgromadzenia Narodowego. Czapla zastrzegł jednak, że scenariusz zaprzysiężenia jest jeszcze opracowywany.

Według konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

Po ceremonii sejm ma powrócić do zaplanowanego porządku obrad.

d3bvy9b

W Kancelarii Prezydenta trwa też przygotowywanie scenariusza całej inauguracji prezydentury Komorowskiego. Poza zaprzysiężeniem w sejmie - jak wynika z informacji z prezydenckiej kancelarii - elementem inauguracji będzie prawdopodobnie także uroczystość na Zamku Królewskim, gdzie nowy prezydent odbierze insygnia Kawalera Orderu Orła Białego i Wielkiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent RP z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz.

Trwa także ustalanie, jaką formę przybierze przejęcie zwierzchnictwa nowego prezydenta nad siłami zbrojnymi.

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj