Trwa ładowanie...
do986cj
IAR

Kijów podjął decyzję: Ukraina zrywa umowę z Rosją

Ponad rok po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Zagłębiu Donieckim, Ukraina zrywa umowę o współpracy w przemyśle zbrojeniowym z Rosją. Decyzję podjął rząd w Kijowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arsenij Jaceniuk
Arsenij Jaceniuk (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
do986cj

Już w marcu zeszłego roku Ukraina wstrzymała dostawy broni i części zamiennych do Rosji. Teraz rząd postanowił zerwać umowę o współpracy wojskowo - technicznej z 1993 roku. Premier Arsenij Jaceniuk poinformował, że Rosja jest państwem - agresorem, które odpowiada za aneksję Krymu i interwencję wojskową w obwodach donieckim i ługańskim. - Rosja stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy i jej jedności terytorialnej - zaznaczył premier.

Według prezydenta Petra Poroszenki, który w tym tygodniu udzielił wywiadu BBC, od początku konfliktu w Zagłębiu Donieckim zginęło 1800 ukraińskich żołnierzy i 7 tysięcy cywilów. Tylko minionej doby zginęło 3 wojskowych. Szef państwa powiedział też, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrzymano ponad 80 rosyjskich wojskowych na terytorium Ukrainy. Pod koniec stycznia parlament uznał Rosję za państwo - agresora. Władze zapowiadają też od niemal roku wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich firm, jednak dotąd nie zdecydowały się na ten krok, obawiając się działań odwetowych.

do986cj

Podziel się opinią

Share
do986cj
do986cj
Więcej tematów