Trwa ładowanie...
d3btgng

"Kijów Bułhakowa" w Muzeum Literatury w Warszawie

W warszawskim Muzeum Literatury w czwartek otwarta została wystawa zatytułowana "Kijów Bułhakowa".
Ekspozycja ma być potwierdzeniem tezy o nierozerwalnych związkach Bułhakowa z jego rodzinnym miastem.

d3btgng

Michaił Bułhakow urodził się w Kijowie i na tamtejszym Uniwersytecie ukończył medycynę. Również w Kijowie zaczął pracować jako lekarz. Choć karierę pisarską zrobił w Moskwie, to właśnie Kijów ukształtował jego osobowość artystyczną.

Pretekstem jest Bułhakow, ale tematem jest Kijów - miasto początków wschodniego chrześcijaństwa, znakomitej architektury, wspaniałych humanistów, twórców, artystów. Ten Kijów warto zobaczyć nie tylko na wystawie - mówił na wernisażu Miron Kertyczak, prezes Związku Ukraińców w Polsce, współorganizator wystawy.

Prezentowane w Muzeum Literatury zbiory udostępniły Muzeum Historii Miasta Kijowa i literacko-memorialne Muzeum Michaiła Bułhakowa.

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest miastu - jego architekturze i historii, druga pamiątkom po pisarzu i jego rodzinie, trzecia prezentuje biografię i twórczość Bułhakowa oraz jej znaczenie dla literatury.

d3btgng

Według Tamary Homenko, dyrektor kijowskiego Muzeum Historycznego, najciekawszą częścią wystawy jest prezentacja pamiątek rodzinnych autora "Mistrza i Małgorzaty". Wydzieliliśmy na wystawie pomieszczenie, które jest odwzorowaniem gabinetu Bułhakowa - powiedziała Homenko. Myślę, że to będzie interesujące obejrzeć przedmioty i drobiazgi, które były przy pisarzu, a nie były związane z pisaniem, na przykład jego mikroskop - dodała.

W Muzeum Literatury można obejrzeć również zbiór zdjęć i pocztówek ukazujących Kijów z końca XIX i początku XX wieku, panoramę kijowskich wzgórz i cerkwie o unikalnej architekturze.

Wystawa będzie czynna do 5 września, później prawdopodobnie zostanie zaprezentowana w Krakowie i Moskwie. (aka, jask)

d3btgng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3btgng
Więcej tematów