Kieres: orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dobre dla Polski
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws.
dostępu do akt Instytutu Pamięci Narodowej, nie jest ani dobre,
ani złe dla IPN; to bardzo dobre rozstrzygnięcie dla Polski i
obywateli - powiedział dziennikarzom prezes IPN Leon Kieres.
__Rozstrzygnięcie precyzuje, wyjaśnia, konkretyzuje rozwiązania prawne (...) Jednocześnie ułatwia pracę Instytutu, ponieważ oprócz pokrzywdzonych zapewnia prawo dostępu do materiałów IPN dla byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, pod warunkiem, że przyznają się do tego rodzaju statusu,/i> - powiedział Kieres.
TK uznał za niezgodne z konstytucją ograniczenia w dostępie do akt Instytutu Pamięci Narodowej. Zapisy ustawy o IPN w 2004 r. zaskarżył rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll, który uznał za niekonstytucyjne ograniczenie dostępu do akt wobec osób, które nie dostały od IPN statusu pokrzywdzonego.
Trybunał uznał również, że orzeczenia Sądu Lustracyjnego mają być wiążące dla IPN. TK nie uchylił zaskarżonych przepisów ustawy o IPN, nakazał jednak IPN stosowanie przesłanek z ustawy lustracyjnej o tym, że agentem jest ten, kto rzeczywiście współpracował ze służbami specjalnymi PRL.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, każdy ma prawo złożyć sprostowanie lub uzupełnienie do akt służb specjalnych zgromadzonych w IPN na swój temat.