Kiedy w Karpatach szumiało morze
Skamieniałą rybę paleogadus, przodka
dzisiejszych dorszy, żyjącą 30 milionów lat temu w morzu na
terenie dzisiejszych Karpat, można obejrzeć w Dniu
Nauki w Muzeum Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Muzeum przygotowało wystawę "F(l)isz z Karpat, czyli ryby (i nie tylko) sprzed 30 mln lat". Wystawa obejmuje zbiory skamieniałości oligoceńskiej fauny i flory z osadów fliszowych z Karpat. Są to okazy z kolekcji paleontologa amatora, Albina Jamroza z Rzeszowa.
Zwiedzająca wystawę młodzież szkolna interesowała się nie tylko historią Karpat, ale także metodami pracy paleontologów - wyszukiwaniem, zbieraniem, preparowaniem i naukowym opracowywaniem skamieniałości. Wyjaśnień udzielał kierownik Muzeum, dr Marek Stępisiewicz. Odpowiadał też na liczne pytania, dotyczące studiów na Wydziale Geologii.
Zgromadzone w muzeum okazy to głównie ryby, kraby i glony. Ilustrują one morską historię Karpat. W okresie oligoceńskim, około 30 mln lat temu, na terenie dzisiejszych Karpat znajdowało się ciepłe morze. Nawarstwiające się osady denne (fliszowe) zostały wypiętrzone w wyniku procesów geologicznych tak, że utworzyły góry.
W tych osadach zachowało się wiele śladów dawnego życia, uchwyconego na gorąco, na przykład ślady pełzania lub żerowania zwierząt żyjących na dnie.
Bardzo interesujące są skamieniałe okazy ryb. W osadach znaleziono m.in. makrele i śledzie, zbliżone wyglądem do współczesnych.