Trwa ładowanie...
pogoda

Kiedy przestanie wiać? Ostrzeżenia IMGW

Wiatr sięgający w porywach 90 km i zacinający deszcz - takie warunki wciąż panują na Pomorzu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla nadbałtyckich miejscowości. Wichura może jeszcze sprawić kłopoty także mieszkańcom regionów w głębi lądu. Meteorolodzy ostrzegają też przed wzbierającymi rzekami na północnym wschodzie.

Share
Kiedy przestanie wiać? Ostrzeżenia IMGW
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Cezary Aszkiełowicz
d3khd5t

Na Bałtyku szaleje sztorm o sile 9 w skali Beauforta, a na groźne porywy wiatru wciąż muszą uważać kierowcy w całej Polsce północno-zachodniej. Mocno wiać będzie także w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim.

IMGW wydał ostrzeżenie 1. stopnia przed sztormowym wiatrem dla całej strefy przybrzeżnej zachodniej oraz ostrzeżenie 2. stopnia (wyższe) dla części wschodniej. Najsilniej nad Bałtykiem wiać będzie wczesnym wieczorem. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem wydano również na noc z poniedziałku na wtorek w Podkarpackiem.

Zobacz też: Czy twój dach wytrzyma wichurę?

Instytut ostrzega również przed wzrostem poziomu wody w rzekach województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz małopolskiego. Ostrzeżenie 2. stopnia mówi o możliwym, miejscowym przekroczeniu stanów alarmowym. Koryta rzek monitorują w tych regionach strażacy i samorządowcy.

d3khd5t

Kiedy przestanie wiać?

W całej Polsce trwa usuwanie skutków nawałnicy w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Jak podaje RMF FM, przed południem bez prądu pozostawało ok. trzech tysięcy odbiorców na Pomorzu, tysiąc na Mazowszu oraz ok. 400 w województwie lubelskim.

Przez cały weekend strażacy wyjeżdżali 1061 razy na interwencje związane z silnym wiatrem, zaś 111 interwencji dotyczyło skutków opadu deszczu.

We wtorek w całej Polsce wiatr powinien słabnąć. Na północnym zachodzie i na południowym wschodzie Polski okresami będzie jeszcze dość silny. Na wybrzeżu w porywach osiągnie prędkość do 55 km/h, na Podkarpaciu do 65 km/h, a wysoko w górach 90 km/h - informuje tvn24.pl.

d3khd5t

Podziel się opinią

Share
d3khd5t
d3khd5t
Więcej tematów