Kiedy przestać pić alkohol? Naukowcy podali wiek
Naukowcy i lekarze od lat są zgodni - nadmierne spożywanie alkoholu bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jeden z badaczy poszedł o krok dalej. Twierdzi, że odkrył, w jakim wieku powinniśmy definitywnie zrezygnować ze spożywania napojów wyskokowych.
Amerykański lekarz dr Richard Restak stwierdził w swojej najnowszej książce, że im jesteśmy starsi, tym bardziej długofalowy wpływ wywiera na nas alkohol. Całkowite wyeliminowanie go z diety ma przede wszystkim zapobiec rozwojowi demencji, ale też pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.
- Spożywanie alkoholu powyżej zalecanych limitów (14 jednostek tygodniowo - jedna jednostka to średnio 10 ml czystego spirytusu), przez dłuższy okres czasu może spowodować zmniejszenie części mózgu odpowiedzialnych za pamięć. A picie więcej niż 28 jednostek tygodniowo może prowadzić do gwałtowniejszego spadku umiejętności myślenia w miarę starzenia się organizmu – przekonuje doktor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Zdecydowanie sugeruję, aby osoby powyżej 65. roku życia całkowicie i trwale wyeliminowały alkohol ze swojej diety — zaleca doktor.
Wpływ alkoholu na zdrowie
Każde spożywanie alkoholu ma szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Bez większego znaczenia jest czy sięgamy po wino, piwo czy wódkę - alkohol w nadmiarze poważnie i długotrwale szkodzi.
Wpływ alkoholu na organizm uzależniony jest od wielu czynników. Należą do nich m.in. masa ciała, współistniejące schorzenia, czynniki genetyczne czy palenie tytoniu.
Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach uszkadza wątrobę, mózg i serce. Zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym nowotworowych oraz silnie uzależnia. Z alkoholem powinny uważać osoby chorujące na depresję czy inne choroby psychiczne. Ta używka zdecydowanie nie sprzyja powrotowi do zdrowia, powoduje obniżenie nastroju i uczucie lęku.
Z alkoholu zrezygnować powinny szczególnie kobiety w ciąży, niestosowanie się do zaleceń może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej dziecka i licznych wad rozwojowych.
Źródło: "Fakt", WP Wiadomości