Trwa ładowanie...
d20g0i0

Kiedy powstanie Krajowa Spółka Cukrowa?


Sejm odrzucił projekt uchwały wzywającej do utworzenia do końca stycznia Krajowej Spółki Cukrowej.
8 stycznia rząd stwierdził, że minister skarbu nie zdąży utworzyć Krajowej Spółki Cukrowej do końca stycznia, ze względu na przepisy prawa handlowego dotyczące łączenia spółek oraz terminy sądowe. Według Rady Ministrów na utworzenie KSC potrzeba 31 tygodni.

d20g0i0
d20g0i0

Minister skarbu proponuje nowelizację ustawy o regulacji rynku cukru tak, by można było utworzyć KSC z tych cukrowni, których akcje są do wzięcia od zaraz i poszerzanie spółki w miarę, jak sąd będzie zwalniał akcje pozostałych cukrowni.

Zgodnie z ustawą z 11 kwietnia 2001 roku, Krajową Spółkę Cukrową mają utworzyć wszystkie cukrownie niesprywatyzowane w chwili wejścia ustawy w życie, czyli 25 sierpnia ubiegłego roku. Większość udziałów w Spółce Cukrowej będą posiadali plantatorzy buraków i pracownicy cukrowni. Nadal nie wiadomo jednak z ilu cukrowni powstanie KSC.

Do holdingu wejdą wszystkie niesprzedane cukrownie. Obecnie jest ich 44, ponieważ 14 lipca 2001 pięć cukrowni kalisko-konińskiej spółki cukrowej zostało sprzedanych niemieckiej firmie "Pfeiffer und Lagen".

Zwolennicy KSC, w tym rolnicza "Solidarność", chcieli jednak, by koncern objął wszystkie cukrownie, czyli 49. Domagali się, by rząd zerwał umowę sprzedaży kaliskiej spółki.

d20g0i0

W decyzji sądu pozostaje też sprawa sprzedaży 16 śląskich cukrowni francuskiej firmie Saint Louis Sucre. Naczelny Sąd Administracyjny nie zdążył przed wejściem w życie ustawy zdecydować, czy potrzebna jest zgoda MSWiA na sprzedaż tych cukrowni.

Ministerstwo Skarbu opowiada się za sprzedażą, ponieważ spółka w ubiegłym roku miała 450 milionów długu i groziło jej bankructwo.

Francuzi podpisali umowę wstępną z Ministerstwem Skarbu w 2000 roku, jednak MSWiA nie udzielił zgody na sprzedaż, ponieważ chce, aby koncern ubiegał się o osobne zezwolenia na zakup każdej z 16 cukrowni. Saint Louis Sucre zaskarżył decyzję do NSA. Podobne roszczenia wobec akcji 5 cukrowni na północy Polski zgłosił niemiecki koncern Nordzucker.

Według zwolenników utworzenia KSC, sprzedaż cukrowni zagranicznym inwestorom doprowadzi do upadku polskiego cukrownictwa, ponieważ po upływie okresu ochronnego, zagraniczni inwestorzy zaczną masowo zwalniać pracowników.(iza)

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj