Kiedy pojedziemy przez Polskę Koleją Dużych Prędkości?
Superszybkimi kolejami pojedziemy w Polsce najwcześniej za 10 lat. Z prędkością powyżej 300 kilometrów na godzinę pociągi będą jeździć najpierw na trasie nazywanej "Y" - z Wrocławia i Poznania do Łodzi, a stamtąd do Warszawy. Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Celiński podkreśla, że Kolej Dużych Prędkości nie tylko skróci czas podróży, ale wprowadzi do Polski także nowe technologie.
18.02.2008 | aktual.: 18.02.2008 19:04
Prezes Celiński dodaje, że czas realizacji samej inwestycji, jeśli firmy będą działać sprawnie, może potrwać dwa lata. Kolejny rok zajmą testy sprawdzające bezawaryjność. Najwięcej czasu zajmie przygotowanie inwestycji - wykupy terenów i oczekiwanie na decyzje.
W rozwiązaniu problemów legislacyjnych ma pomóc międzyresortowy zespół powołany przez premiera Tuska. W jego skład wejdą przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Środowiska, Gospodarki i wojewodowie czterech województw, przez które będzie przebiegać trasa "Y".
Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podkreśla, że takie inwestycje zajęły Hiszpanom podobny czas, a obecnie mają ponad tysiąc kilometrów tras szybkich kolei. Dodał, że Polska powinna podążać ich śladem.
Na realizację prac przygotowawczych na lata 2007-2013 zostanie przeznaczone 80. milionów euro. Pieniądze będą pochodzić z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Prace budowlane powinny rozpocząć się po roku 2013.
Obecnie najszybsza lokomotywa w taborze PKP może się poruszać z prędkością 160 km/h.