Trwa ładowanie...
d1habsb

Kiedy jest tłusty czwartek 2020? Dlaczego tego dnia jemy pączki?

Już za mniej niż 2 tygodnie będziemy bezkarnie zajadać się pączkami. W tłusty czwartek wielu Polaków pozwala sobie na odstępstwa od codziennej diety, wierząc, że zjedzenie pączka przyniesie im szczęście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pączki i tłusty czwartek to dla wielu nierozłączne połączenie
Pączki i tłusty czwartek to dla wielu nierozłączne połączenie (iStock.com)
d1habsb

Kiedy jest tłusty czwartek 2020?

Zgodnie z tradycją tłusty czwartek przypada zawsze w czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Oba te święta są świętami ruchomymi i corocznie wypadają w innym terminie. W 2020 Środa Popielcowa przypada 26 lutego, a tłusty czwartek 20 lutego.

Kiedy ostatki 2020?

Tłusty czwartek związany jest również z ostatkami. W wielu regionach ostatki to ostatni dzień karnawału inaczej zwany śledzikiem. W tradycji mianem ostatek określa się jednak okres między tłustym czwartkiem a wtorkiem poprzedzającym Środę Popielcową. Oznacza to, że ostatki 2020 rozpoczną się 20 i potrwają do 25 lutego.

d1habsb

Tłusty czwartek 2020. Dlaczego jemy pączki?

Skąd wzięła się tradycja obchodzenia tłustego czwartku i jedzenia pączków? Genezy święta łakomczuchów można doszukiwać się w średniowieczu. Wówczas tuż przed rozpoczęciem wielkiego postu możni opróżniali spiżarnie z mięsa, cukru i owoców. Robili to, ponieważ podczas Wielkiego Postu spożywanie tych produktów było zakazane.

W średniowieczu pojawiły się też pierwsze pączki. Ówczesne przysmaki mocno różniły się od współczesnych. Robiono je z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną i smażono. Słodkie nadzienie pojawiło się dopiero w XVI wieku. Wówczas jako nadzienia zaczęto używać m.in. migdałów. Orzechy nie były dodawane do wszystkich porcji. Ten, kto znalazł słodką niespodziankę w pączku, miał mieć szczęście.
Również z powodu szczęścia zjadamy pączki w tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją ten, kto zje pączka w tłusty czwartek, ma cieszyć się szczęściem i powodzeniem przez kolejny rok. Niezjedzenie słodkiego i kalorycznego przysmaku to ściąganie na siebie niebezpieczeństwa i pecha.

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Kaczyński gotów do kampanii? Adam Bielan nie pozostawia wątpliwości

d1habsb

Podziel się opinią

Share
d1habsb
d1habsb
Więcej tematów