Trwa ładowanie...

Kibice Lecha zebrali na renowację grobów powstańczych ponad 185 tys. zł!

W miniony weekend na cmentarzach w Poznaniu i 50 innych miejscowościach w Wielkopolsce 450 kibiców Lecha zbierało pieniądze na renowację mogił powstańców wielkopolskich. Udało im się zebrać 6 razy więcej niż VIP-om kwestującym na renowację cmentarza na wileńskiej Rossie.

Share
Kibice Lecha zebrali na renowację grobów powstańczych ponad 185 tys. zł!Źródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d1k9a0y

W tym roku kibice poznańskiego Lecha już po raz szósty przeprowadzili kwestę na rzecz renowacji mogił powstańczych. Wiele grobów uczestników zwycięskiego zrywu z 1918 r. jest dziś bardzo zaniedbanych, od lat nikt się nimi nie opiekuje. Kibice za zebrane pieniądze odnawiają nagrobki, a czasami stawiają zupełnie nowe.

Ponieważ poznański klub ma swoje fankluby praktycznie w całej Wielkopolsce, kwesta jest prowadzona nie tylko w Poznaniu, ale też wielu mniejszych miejscowościach. Przed rokiem kibice zbierali pieniądze w blisko 50 miastach, miasteczkach i wsiach. W samym Poznaniu kwestowano na 12 cmentarzach. Dzięki temu przed rokiem udało się zebrać aż 167 tys. zł.

- Za zebrane pieniądze już udało się odnowić m.in. 33 nagrobki, wyremontowano pomniki i jedną tablicę informacyjną. Fundujemy też 50 tabliczek do znakowania grobów powstańczych. Zaangażowaliśmy się również w remont pomnika w Rosku - mówi Wirtualnej Polsce Marcin Jaroszyk, koordynator zbiórki, zaznaczając, że kolejne mogiły są już przygotowywane do przeprowadzenia niezbędnych prac.

d1k9a0y

W tym roku na wielkopolskie cmentarze wyruszyło w sumie 450 wolontariuszy z puszkami. Wstępnie już udało się policzyć, że zebrano 185 631 zł! To jednak na razie kwota nieoficjalna, którą trzeba jeszcze zweryfikować w banku oraz podliczyć wpłaty, jakie część osób wpłaciło na konto Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

O tym, jak wyglądają groby, które udało się odnowić w minionych latach, można przekonać się samemu, wchodzą na stronę www.wiarapowstancom.pl.

Zebrana suma jest aż sześciokrotnie wyższa niż kwota, jaką zebrano podczas innej kwesty prowadzonej na rzecz odnowienia polskiego cmentarza na wileńskiej Rossie. Od 16 lat w trakcie dnia Wszystkich Świętych pieniądze na ten cel na cmentarzach Junikowo i Miłostowo prowadzą lokalni politycy, społecznicy, dziennikarze, sportowcy i przedstawiciele poznańskiej kultury. W tym roku pieniądze zbierał na ten cel m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz jego zastępca Mariusz Wiśniewski. Na Rossę zebrano w tym roku około 32 tys. zł.

Warto też wspomnieć, że kibicom Lecha udało się w tym roku zebrać sumę niewiele mniejszą niż ta, jaką zebrano podczas najbardziej znanej kwesty na rzecz renowacji niszczejących grobów, jaką prowadzono na warszawskich Powązkach. W tym roku na ten cel uzbierano ok. 215 tys. zł.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1k9a0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k9a0y
d1k9a0y
Więcej tematów