Trwa ładowanie...

Kibice Lecha będą kwestować na cmentarzach na rzecz renowacji grobów powstańców wielkopolskich

1 i 2 listopada na wszystkich poznańskich cmentarzach będzie można spotkać kibiców Lecha zbierających pieniądze na rzecz renowacji zaniedbanych i zniszczonych grobów powstańców wielkopolskich. Przed rokiem udało im się zebrać 167 tys. zł, za które wyremontowano kilkadziesiąt grobów i pomników.

Share
Kibice Lecha będą kwestować na cmentarzach na rzecz renowacji grobów powstańców wielkopolskich
Źródło: http://wiarapowstancom.pl
d13cg67

Kibice Lecha już od pięciu lat prowadzą kwestę na rzecz renowacji mogił powstańczych – często są to groby opuszczone, którymi od lat nikt się nie opiekuje. Kibice za zebrane pieniądze odnawiają nagrobki, a czasami stawiają zupełnie nowe.

Dzięki temu, że poznański klub ma swoje fankluby praktycznie w całej Wielkopolsce, kwesta jest prowadzona nie tylko w Poznaniu, ale też wielu mniejszych miejscowościach. Przed rokiem kibice zbierali pieniądze w blisko 50 miastach, miasteczkach i wsiach. W samym Poznaniu kwestowano na 12 cmentarzach. Dzięki temu przed rokiem udało się zebrać aż 167 tys. zł. To więcej niż zebrano podczas od lat nagłaśnianej kweście na wileńską Rossę, w której pieniądze na cmentarzach zbierają poznańscy politycy, artyści, dziennikarze i społecznicy. W zeszłym roku na rzecz Rossy zebrano ponad 33 tys. zł.

d13cg67

- Za zebrane pieniądze już udało się odnowić m.in. 33 nagrobki, wyremontowano pomniki i jedną tablicę informacyjną. Fundujemy też 50 tabliczek do znakowania grobów powstańczych. Zaangażowaliśmy się również w remont pomnika w Rosku – mówi Wirtualnej Polsce Marcin Jaroszyk, koordynator zbiórki.

Kolejne kilkanaście pomników i grobów jest przygotowywanych do renowacji. O tym, jak wyglądają groby, które udało się odnowić w minionych latach, można przekonać się samemu, wchodzą na stronę www.wiarapowstancom.pl. Systematycznie pojawiają się tu zdjęcia kolejnych wykonanych renowacji. Na stronie można też zobaczyć zdjęcie grobów przed rozpoczęciem prac, co pokazuje, jak wiele udało się zrobić.

W tym roku kibice ponownie pojawią się z puszkami na 11 największych poznańskich cmentarzach oraz 50 innych miejscowościach na terenie całej Wielkopolski.

- W sumie w akcji weźmie udział około 450 wolontariusz – mówi Jaroszyk.

O wsparcie zbiórki prowadzonej przez kibiców apeluje m.in. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d13cg67

Podziel się opinią

Share
d13cg67
d13cg67
Więcej tematów