Trwa ładowanie...
db89qqz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kerry: USA zaniepokojone rosyjskimi myśliwcami w Syrii

Stany Zjednoczone są zaniepokojone dostarczeniem przez Rosję myśliwców do Syrii - oświadczył w sobotę w Londynie amerykański sekretarz stanu John Kerry, przyznając, że maszyny te mogą stanowić zagrożenie dla sił USA i ich sojuszników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kerry: USA zaniepokojone rosyjskimi myśliwcami w Syrii
(Wikipedia, Fot: Rottweiler)
db89qqz

- To jasne, że obecność rosyjskich samolotów zdolnych do walki powietrznej nasuwa poważne pytania - powiedział Kerry po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem.

Według przedstawicieli władz USA Rosjanie przerzucili w piątek niewielką liczbę myśliwców do Latakii, w północno-zachodniej Syrii. Kilka godzin wcześniej amerykański minister obrony Ash Carter rozmawiał z szefem rosyjskiego resortu obrony Siergiejem Szojgu; był to pierwszy kontakt na tym szczeblu od ponad roku.

Według Pentagonu rosyjska broń i sprzęt wojskowy mogą sugerować, że Moskwa planuje przekształcenie lotniska w Latakii w większą bazę wojskową dla sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

db89qqz

Ministrowie obrony USA i Rosji uzgodnili, że będą kontynuować dyskusję o sposobach wymiany informacji na temat działań wojskowych obu stron w Syrii i na temat kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu - poinformował w piątek rzecznik Pentagonu Peter Cook.

Rosja twierdzi, że celem zwiększania jej obecności wojskowej w Syrii jest walka z Państwem Islamskim. Rosyjskie samoloty mogą atakować dżihadystów na ziemi i zapewniać siłom lądowym wsparcie z powietrza - pisze agencja Associated Press, powołując się na anonimowego przedstawiciela wywiadu USA.

Kerry powiedział, że celem rozmów na szczeblu wojskowym z Rosją jest zagwarantowanie, iż nie dojdzie do żadnych incydentów między siłami obu krajów. Associated Press pisze, że jest to równoznaczne z cichym przyzwoleniem na zwiększanie rosyjskiej obecności wojskowej, po tygodniach ostrzeżeń ze strony USA, że Rosjanie mogą doprowadzić do eskalacji konfliktu w Syrii.

db89qqz

Podziel się opinią

Share

db89qqz

db89qqz
Więcej tematów