KE zaleciła rozpoczęcie rozmów stowarzyszeniowych z Bośnią
Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie rozmów stowarzyszeniowych z Bośnią i Hercegowiną (BiH), stanowiących pierwszy krok do członkostwa w UE. Decyzja zapadła po ostatecznym zatwierdzeniu przez BiH reformy policji.
Decyzję KE musi zatwierdzić wszystkich 25 krajów członkowskich Unii. Komisja ma nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku.
Ministrowie spraw zagranicznych UE mogliby zaakceptować rekomendację Komisji na spotkaniu 12 grudnia, dwa dni przed rocznicą porozumienia pokojowego z Dayton, które w 1995 roku położyło kres wojnie w BiH, dzieląc kraj na dwie autonomiczne jednostki państwowe - Republikę Serbską i federację muzułmańsko- chorwacką.
Uznając postępy poczynione przez BiH, Komisja Europejska ostrzegła równocześnie, że Sarajewo powinno nadal umacniać współpracę z międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii i zapewnić realizację reformy policji. Brak postępów w tych dwóch dziedzinach może skutkować zawieszeniem negocjacji - ostrzegła Bruksela.
Blokowana dłuższy czas przez Serbów bośniackich reforma została ostatecznie zatwierdzona przez centralny parlament BiH we wtorek. Polega ona na utworzeniu wspólnej policji przez Serbów, Chorwatów i Bośniaków (Muzułmanów) w miejsce istniejących obecnie narodowych sił policyjnych.
Unijni ministrowie wielokrotnie wyrażali gotowość rozpoczęcia rozmów z BiH, o ile nowa, zunifikowana policja spełni wyznaczone kryteria, tzn. będzie niezależna od wpływów politycznych i kierowana wyłącznie na poziomie władz centralnych.
Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu jest pierwszym etapem, prowadzącym do rokowań członkowskich z Unią Europejską. BiH jest ostatnim krajem Bałkanów zachodnich, który nie otworzył jeszcze negocjacji w sprawie jego podpisania.
UE od stycznia 2003 roku negocjuje układ stowarzyszeniowy z Albanią, 20 października rozpoczęła rozmowy w tej sprawie z Serbią i Czarnogórą. Układy stowarzyszeniowe podpisały już Chorwacja, która 3 października rozpoczęła rozmowy w sprawie członkostwa, oraz Macedonia, która oficjalnie wystąpiła o status kandydata.