ŚwiatKE ostrzega Słowację przed ponownym uruchomieniem reaktora atomowego

KE ostrzega Słowację przed ponownym uruchomieniem reaktora atomowego

Słowacki rząd naruszy unijne
przepisy, jeśli wprowadzi w życie swoją sobotnią decyzję o
ponownym uruchomieniu reaktora w elektrowni jądrowej V1 w
Jaslovskich Bohunicach - oświadczył rzecznik
komisarza Unii Europejskiej ds. energii Andrisa Piebalgsa.

10.01.2009 | aktual.: 10.01.2009 23:29

Słowacja wyłączyła reaktor o mocy 440 MW pod koniec 2008 r. ze względu na akcesyjne zobowiązania wobec UE. Jednak wobec braku dostaw gazu z Rosji, Bratysława postanowiła ponownie go aktywować.

- Jest oczywiste, że nie ma żadnej prawnej podstawy do uruchomienia elektrowni w Bohunicach i jeśli rząd ponownie zacznie z niej korzystać, zrobi to w jaskrawej sprzeczności z prawem UE - oznajmił rzecznik Piebalgsa Ferran Tarradellas. Zapewnił też, że Bruksela usilnie pracuje nad rozwiązaniem energetycznych problemów Słowacji.

- Jesteśmy świadomi, że naruszymy umowę akcesyjną, lecz dzieje się to w czasie kryzysu - powiedział słowacki premier Robert Fico na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji o wznowieniu pracy reaktora. - Koszty naruszenia umowy są mniejsze niż straty, jakie wywołałoby załamanie się sieci elektrycznej - podkreślił.

We wtorek ze względu na brak dostaw gazu z Rosji słowacki rząd wprowadził stan wyjątkowy w gospodarce.

Reaktor rozpocznie pracę w ciągu sześciu dni i pozostanie aktywny do chwili, kiedy Słowacja zagwarantuje sobie całkowitą stabilność dostaw gazu - oznajmił szef rządu w Bratysławie. Zapewnił też, że elektrownia w Bohunicach spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i została unieruchomiona wyłącznie z przyczyn politycznych.

W umowie akcesyjnej Słowacja zobowiązała się do zamknięcia dwóch przestarzałych reaktorów jądrowych w Jaslovskich Bohunicach. Jeden z nich wyłączono pod koniec 2006 r., drugi - pod koniec 2008 r. Słowacja jest członkiem UE od 2004 roku.

Fico, który kieruje słowackim rządem od dwóch lat, jeszcze jako lider opozycji krytykował zapisy umowy akcesyjnej.

Źródło artykułu:PAP
unia europejskaenergiaatom
Komentarze (0)