ŚwiatKE o planie uzdrowienia górnictwa

KE o planie uzdrowienia górnictwa

"Pierwsze wrażenie", jakie odnieśli
eksperci Komisji Europejskiej w czasie rozmów z
delegacją Ministerstwa Gospodarki o wsparciu z kasy publicznej
restrukturyzacji górnictwa węglowego, "nie jest negatywne".

18.11.2003 | aktual.: 18.11.2003 21:12

Tak ostrożnie odpowiadał na pytania o rezultaty rozmów rzecznik wiceprzewodniczącej Komisji, komisarz ds. transportu i energetyki Loyoli de Palacio.

"Jest stanowczo za wcześnie na jakiekolwiek ostateczne oceny, ale polski program wydaje się zmierzać w dobrym kierunku. Polakom, jak się wydaje, zależy przede wszystkim na rozłożeniu i umorzeniu długów kopalń" - dodał rzecznik Gilles Gantelet, zastrzegając, że Komisja potrzebuje czasu na analizę polskiego planu.

"Prawo unijne dopuszcza pomoc państwa dla górnictwa węglowego, ale państwo członkowskie i sektor węglowy muszą spełnić warunki ściśle określone w rozporządzeniu o pomocy państwa dla przemysłu węglowego z 2002 roku" - podkreślił Gantelet. Wymaga to przedłożenia Komisji bardzo szczegółowych planów dotyczących każdej z kopalń, jej wyników, planów i kosztów wydobycia, a także pomocy przewidywanej dla każdej z nich.

Pomoc musi się zmniejszać i ta związana z redukowaniem mocy produkcyjnych powinna ustać z dniem 31 grudnia 2007 roku. W wyjątkowych wypadkach będzie dopuszczona pomoc do końca 2010 roku.

Z pomocy państwa korzysta obecnie w Unii górnictwo węglowe w Niemczech, Francji, Hiszpanii i w niewielkim zakresie także w Wielkiej Brytanii, która dokonała drastycznej restrukturyzacji w latach 80. i ma w tej chwili bardzo wydajne górnictwo.

Największą, ale stale redukowaną pomoc otrzymują tradycyjnie niemieckie spółki węglowe. 7 maja Komisja Europejska zaaprobowała tegoroczny pakiet pomocowy z niemieckich środków publicznych, przyznany głównie spółce RAG AG, w łącznej wysokości 3,3 mld euro. Towarzyszył mu plan restrukturyzacji na lata 2003-2007.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)