KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla 5 krajów. Wśród nich Polska

Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Wydano komunikat w tej sprawie.

KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla 5 krajów. Wśród nich Polska
KE nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla 5 krajów. Wśród nich Polska
Źródło zdjęć: © PAP | Zbigniew Meissner
oprac. KKŁ

15.09.2023 | aktual.: 15.09.2023 19:24

Jak podaje KE, "Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż".

Według informacji przekazanych przez KE Ukraina ma przekazać plan działania najpóźniej do 18 września 2023 r.

"Komisja Europejska i Ukraina będą monitorować sytuację (...), aby móc reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Komisja Europejska nie będzie nakładać żadnych ograniczeń, dopóki skuteczne środki zastosowane przez Ukrainę zostaną wprowadzone i będą w pełni skuteczne" - podano w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Embargo na ukraińskie zboże

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony na początku maja. Początkowo obowiązywał on do 5 czerwca, jednak potem został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.

We wtorek polska rząd przyjął uchwałę wzywającą KE do przedłużenia zakazu importu po 15 września. Zaznaczono w niej, że jeśli się to nie stanie, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym.

Kijów stanowczo sprzeciwia się przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże. Jak mówił premier Denis Szmyhal, Ukraina zwróci się o arbitraż do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli Polska jednostronnie zablokuje eksport ukraińskiego zboża.

Przeczytaj też:

Wybrane dla Ciebie