KE: nie ma dowodów na istnienie tajnych więzień CIA w UE
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości i
bezpieczeństwa Franco Frattini oświadczył podczas
konferencji prasowej w Komisji Europejskiej, że obecnie nie ma
dowodów świadczących, iż w krajach UE znajdowały się lub znajdują
tajne więzienia CIA.
To samo powiedział w wywiadzie dla środowego wydania dziennika "La Libre Belgique".
Frattini pytany przez dziennikarzy o sprawę domniemanych więzień CIA zapewnił też, że jest w stałym kontakcie m.in. z Radą Europy. Dodał, że rozmawiał o tym z "kilkoma ministrami spraw zagranicznych państw Unii" i usłyszał "zdecydowane zaprzeczenie". Podkreślił, że ufa tym zapewnieniom. Zwróciliśmy się też w tej sprawie do strony amerykańskiej, która obiecała nam formalną odpowiedź - poinformował Włoch.
Frattini podkreślił, że obowiązkiem zarówno Komisji jak i każdego kraju członkowskiego jest "poznanie prawdy w tej sprawie". Zaznaczył jednak, że ani on ani Komisja nie mają uprawnień do prowadzenia śledztwa w związku z doniesieniami o więzieniach CIA.
Jednocześnie zauważył, że potwierdzenie tych informacji oznaczałoby naruszenie przez dany kraj Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zasad wolności, demokracji i poszanowania leżących u podstaw Unii Europejskiej - a to mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji. Kilka dni wcześniej podczas konferencji w Berlinie komisarz wyjaśniał, że może tu chodzić m.in. o zawieszeniem prawa głosu w Radzie UE.
Pytany o wpływ sprawy domniemanych tajnych więzień CIA na stosunki Unii ze Stanami Zjednoczonymi, Frattini odpowiedział, że sojusz UE-USA "ma i będzie miał istotne znaczenie w walce z międzynarodowym terroryzm". Podkreślił jednak, że nie można przy tym zapominać o podstawowych prawach człowieka.
O "samolotach CIA" przewożących więźniów i o tajnych więzieniach zrobiło się głośno, gdy 2 listopada "Washington Post" napisał, powołując się na anonimowe źródła w rządzie USA i innych krajach, że CIA przetrzymuje i przesłuchuje terrorystów Al-Kaidy w poradzieckich więzieniach w krajach Europy Wschodniej.
Organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch podała, że tajne więzienia CIA mogą się znajdować w Rumunii lub w Polsce, na co miały wskazywać takie dowody jak dokumenty lotów samolotów CIA przewożących więźniów z Afganistanu.
Polska zaprzeczyła temu twierdzeniu 10 listopada. Później pojawiły się też informacje o innych krajach UE, w których miały lądować samoloty CIA.
We wtorek sekretarz stanu USA Condoleezza Rice obiecała, że rząd amerykański wyjaśni sprawę tajnych więzień CIA dla terrorystów, które rzekomo mają się znajdować w Europie Wschodniej.
Patrycja Rojek