Trwa ładowanie...

KE jest niewzruszona decyzją Andrzeja Dudy

Komisja Europejska omówi kwestię praworządności w Polsce podczas swojego środowego posiedzenia bez względu na decyzję prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw związanych z reformą sądownictwa.

KE jest niewzruszona decyzją Andrzeja DudyŹródło: PAP
d3eklwc
d3eklwc

Informację przekazała korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Rzecznik KE Margaritis Schinas był proszony o komentarz do decyzji Dudy o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS oraz pytany o to, czy KE nie pospieszyła się z komentowaniem polskiej reformy sądownictwa podczas ubiegłotygodniowej, środowej konferencji.

- Śledzimy dokładnie sytuację i wydarzenia w Polsce. Sytuacja jest rozwojowa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans złożył propozycję polskim władzom, ministerstwu spraw zagranicznych i ministerstwu sprawiedliwości i ta oferta nie została jak dotąd zaakceptowana. Do rozwoju sytuacji i wszystkich zmian Komisja Europejska odniesie się w środę 26 lipca - powiedział rzecznik. Dodał, że nie może obecnie powiedzieć nic na temat przyszłej decyzji KE w tej sprawie.

Frans Timmermans zapowiadał, że KE przygotuje i uruchomi w przyspieszonym trybie zwykłą procedurę o naruszenie prawa UE. Ta, w odróżnieniu do procedury praworządności, nie wymaga akceptacji państw członkowskich, a może się skończyć sprawą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Wiceszef Komisji nie wykluczył wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności w Polsce. Do poparcia takiego wniosku potrzeba poparcia 22 krajów z 27, bo Polska nie brałaby udziału w takim głosowaniu.

d3eklwc

Ale już do nałożenia sankcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów, a Węgry zapowiedziały, że takiego wniosku nie poprą.

Węgry stoją murem za Polską

- Węgry oczywiście kierują się własnymi interesami i właśnie z uwagi na własne interesy narodowe, wartości europejskie i polsko-węgierską przyjaźń musimy jasno powiedzieć, że nigdy nie powiedzie się prowadzona przeciw Polsce kampania inkwizycyjna, bo Węgry każdą możliwość prawną w Unii Europejskiej wykorzystają, by okazać solidarność z Polską - powiedział Orban uczestnikom uniwersytetu letniego i obozu dla młodzieży węgierskiej w Baile Tusnad w Rumunii.

Wiceszef KE Frans Timmermans wyraził głębokie zaniepokojenie przeprowadzaną reformą wymiaru sprawiedliwości. Stwierdził, że zagraża ona niezależności sądów, które - jak powiedział - będą pod politycznym nadzorem rządzących. Mówił też o "poważnym ataku na rządy prawa".

d3eklwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eklwc
Więcej tematów