KE dobrze ocenia przygotowania Polski do wejścia do Układu z Schengen
Wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn poinformował w Gdańsku, że Polska z dobrymi notami Komisji Europejskiej przeszła pierwszy etap oceny stanu przygotowania do wejścia do Układu z Schengen.
Polska ma znaleźć się w strefie obowiązywania tego międzynarodowego układu w 2007 roku. Tym samym wschodnia granica Polski, będąca zewnętrzną granicą UE, stanie się ostatnim punktem kontrolnym przy wjeździe na teren Wspólnoty Europejskiej.
Przystąpienie do Układu Schengen wymaga, aby państwo kandydujące poddane zostało procesowi monitoringu, czyli oceny stanu przygotowania do Układu z Schengen, tzw. ewaluacji.
Pomimo różnych niepokojów, w większości nieuzasadnionych, można powiedzieć, że Polska przeszła i to z ocenami dobrymi pierwszy etap przeprowadzanej przez Komisję Europejską ewaluacji - poinformował Dorn dziennikarzy.
Dodał, że była ona przeprowadzana od stycznia do końca maja i w tym czasie odbywały się misje dotyczące przygotowania policji, ochrony danych osobowych, ochrony granicy morskiej.
Wszystko wskazuje na to, że ten pierwszy etap przeszliśmy lepiej niż dobrze, co z pewnością odnosi się do wyróżniających ocen przygotowania Straży Granicznej - powiedział Dorn.
Dodał, że w trakcie ewaluacji jest ochrona granicy powietrznej, a granicy lądowej - będzie na jesieni.
Układ z Schengen jest umową zawartą między niektórymi krajami członkowskimi Unii; do strefy Schengen należy obecnie 15 państw - wszystkie stare państwa członkowskie, bez Wielkiej Brytanii i Irlandii, oraz Norwegia i Islandia, które nie należą do UE.