KE: Bułgaria i Rumunia wejdą do Unii Europejskiej
Komisja Europejska dała zielone światło dla wejścia Rumunii i Bułgarii do Unii Europejskiej już od 1 stycznia 2007 roku. Zagroziła jednocześnie karami, jeśli oba kraje nie będą respektować unijnych norm.
26.09.2006 | aktual.: 26.09.2006 18:01
Rumunia i Bułgaria są w stanie przyjąć na siebie obowiązki związane z członkostwem w UE od stycznia 2007 - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. To będzie zamknięcie piątej fali rozszerzenia Unii i zjednoczenie naszej rodziny europejskiej - dodał. Jego zdaniem rozszerzona o dwa kraje Unia wzmocni swoje wpływy i będzie odgrywać jeszcze większą rolę ma arenie międzynarodowej.
Tym samym liczba członków Wspólnoty zwiększy się od stycznia do 27, choć "kropkę nad i" muszą jeszcze postawić przywódcy państw UE na szczycie w przyszłym miesiącu. Będą się oni kierować rekomendacjami Komisji Europejskiej.
Polecając przywódcom państw UE przyjęcie Rumunii i Bułgarii do Unii już w przyszłym roku, Komisja Europejska wytyka obu krajom bałkańskim poważne braki. W raporcie o stanie ich przygotowań do członkostwa KE wymienia kilkanaście niedociągnięć, głównie w systemie dystrybucji unijnych funduszy, bezpieczeństwie żywności, wymiarze sprawiedliwości, walce z korupcją i zorganizowaną przestępczością.
KE zagroziła, że utworzy specjalny system monitorowania obu krajów. I jeśli niedociągnięcia nie zostaną naprawione, to w ciągu trzech lat od wejścia tych krajów do UE Komisja Europejska będzie mogła zastosować tzw. klauzule ochronne, ograniczające ich korzyści z członkostwa w UE.
Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn zagroził, że jeśli problemy z agencjami płatniczymi zajmującymi się dystrybucją unijnych funduszy strukturalnych i rolnych będą się utrzymywały, to KE nie zawaha się podjąć decyzji o obniżeniu płatności już w przyszłym roku, nawet o 25%. Ponadto Rehn zapewnił, że jeśli żywność z obu krajów - a zwłaszcza wieprzowina - nie będzie spełniać surowych norm unijnych, wówczas KE zamknie im dostęp do wspólnego rynku.
Zawarte w raporcie zarzuty niewystarczającej walki z praniem brudnych pieniędzy i zorganizowaną przestępczością dotyczą głównie Bułgarii. Ponadto zdaniem KE bułgarskie lotnictwo nie spełnia unijnych norm bezpieczeństwa, co może zakończyć się zamknięciem unijnych lotnisk dla samolotów przylatujących z Bułgarii.
22-milionowa Rumunia wystąpiła o członkostwo w Unii 22 czerwca 1995 roku, a 8-milionowa Bułgaria 14 grudnia 1995.
Inga Czerny