KCNA: b. premier ponownie został szefem rządu
Były premier Korei Płn. Pak Pong Dzu, który stracił to stanowisko w 2007 r. z powodu niepowodzenia we wdrażaniu reform ekonomicznych, ponownie został w poniedziałek mianowany szefem rządu - poinformowała północnokoreańska agencja KCNA.
01.04.2013 | aktual.: 01.04.2013 17:57
Stało się to podczas dorocznej sesji północnokoreańskiego parlamentu - Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. Pak zastąpi dotychczasowego premiera Czo Jong Rima.
Obecnie 74-letni Pak stał na czele rządu w latach 2003-2007; miał wdrożyć - jak pisze Reuters - ambitne reformy gospodarcze, pozwalające m.in. na liberalizację cen. Kiedy okazało się, że podjęte reformy zubożałej gospodarki nie przyniosły rezultatów, został zawieszony w czerwcu 2006 r. i usunięty ze stanowiska w kwietniu następnego roku. Jak podają oficjalne media w Korei Płn., powołanie Paka na premiera jest elementem wysiłków na rzecz ożywienia gospodarki w kraju. W niedzielę Pak został również członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że Pak jest głównym sojusznikiem Dzang Song Thaeka, wuja przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una; pracował również dla żony Dzanga, Kjong Hui.
Ponadto Zgromadzenie jednomyślnie przyjęło specjalne rozporządzenie mówiące o "umocnieniu Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej jako mocarstwa nuklearnego, dysponującego bronią nuklearną w celu samoobrony".
Parlament przyjął ponadto dwie uchwały dotyczące rozwoju technologii kosmicznej oraz utworzenia biura odpowiedzialnego za ten rozwój - poinformowała KCNA. Jak tłumaczono, jest to sygnał, iż Phenian może wystrzelić w przestrzeń kosmiczną więcej satelitów. Zdaniem wielu ekspertów rakieta wynosząca satelitę na orbitę okołoziemską to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, a wystrzelenie to zakamuflowana próba technologii rakiet balistycznych, której stosowania zakazała Phenianowi Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Jak podaje KCNA, poniedziałkowa sesja parlamentu, w której uczestniczył Kim Dzong Un, była również poświęcona przyjęciu budżetu na 2013 r. Szczegóły tych ustaleń nie są znane.
Na niedzielnej sesji plenarnej KC PPK podkreślono, że broń nuklearna "nigdy nie zostanie porzucona", a kraj powinien skoncentrować się na promocji rolnictwa i przemysłu lekkiego w ramach wysiłków na rzecz polepszania standardów życia - pisze agencja Kyodo.