PolskaKBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd

Podczas środowego testu systemu informatycznego, który może być wykorzystany podczas II tury wyborów samorządowych, wykryto błąd w wydrukach protokołów - powiedział Romuald Drapiński z Krajowego Biura Wyborczego. Jest to błąd edycyjny, łatwy do skorygowania - dodał.

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
Źródło zdjęć: © WP | Łukasz Szełemej

26.11.2014 | aktual.: 26.11.2014 15:14

Drapiński, który jest szefem zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej w KBW, powiedział, że błąd wykryto w 890 gminach, w których w niedzielę odbędzie się II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wyjaśnił, że na protokołach zarówno komisji obwodowych jak i terytorialnych błędnie pojawiała się pozycja: "głosy oddane na skreślonego kandydata". Zaznaczył, że taka pozycja na protokołach była potrzebna podczas wyborów, które odbyły się 16 listopada, natomiast podczas II tury wyborów jest ona zbędna.

Podkreślił, że jest to błąd edycyjny, łatwy do skorygowania.

Dodał, że poszczególne komisje zgłaszały także drobne błędy, które na bieżąco były naprawiane.

W środę na wieczornym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza ma podjąć decyzję, czy podczas II tury wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosy będzie zliczał system informatyczny wykorzystany do tego celu w wyborach 16 listopada. O wykorzystaniu systemu miał przesądzić środowy test systemu.

- Test musi wyjść idealnie, aby była podjęta decyzja o wykorzystaniu systemu informatycznego. Ale jest to decyzja Państwowej Komisji Wyborczej, która zostanie podjęta w środę po przeprowadzeniu testu - mówiła Beata Tokaj, która jest dyrektorem prawnym i organizacji wyborów w KBW. Zaznaczyła, że jeśli test wykaże błędy lub błędy pojawią się dopiero w dniu wyborów, zapewne będzie decyzja o liczeniu głosów bez użycia systemu.

W środowym teście - poinformował Drapiński - sprawdzane było oprogramowanie i poprawność wydruków; komisje miały przeprowadzać czynności, które wykonają w dniu wyborów: logowanie do kalkulatora wyborczego, wpisywanie wyników, przesyłanie ich do komisji terytorialnych, druk protokołów.

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek tych problemów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW (z funkcji odejdą po drugiej turze wyborów); jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki (z funkcji odejdzie po ogłoszeniu wyników II tury wyborów).

II tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada w 890 gminach. Wyborcy będą wybierać spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali najlepszy wynik.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (209)