Trwa ładowanie...

Katowice. Hajlował na demonstracji. Jest w rękach policji

Policja zatrzymała mężczyznę, który w piątek hajlował na ulicy podczas demonstracji narodowców w Katowicach. O zatrzymaniu poinformował w mediach społecznościowych zastępca szefa MSWiA Maciej Wąsik.

Share
Katowice. Hajlował na demonstracji anty-LGBT. Jest w rękach policji
Katowice. Hajlował na demonstracji anty-LGBT. Jest w rękach policjiŹródło: PAP, Fot: PAP/Andrzej Grygiel, Andrzej Grygiel
d2puc2c

Nazistowski gest zatrzymanego mężczyzny został zarejestrowany na zdjęciach i filmach z piątkowych wydarzeń w Katowicach. Na jednym ze zdjęć widać, jak mężczyzna wykonuje hitlerowski salut tuż przed policyjną furgonetką i funkcjonariuszami.

Katowice. Neonazista w rękach policji

O zatrzymaniu poinformował na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. "Dziś policja zatrzymała mężczyznę, który hajlował na demonstracji w Katowicach. Odpowie przed prokuratorem za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści" - napisał w tweecie polityk PiS.

d2puc2c

Na gest zatrzymanego uwagę MSWiA zwróciło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którego tweecie opisano gest jako "nasycony nienawiścią". "Nazistowski gest nasycony jest nienawiścią. Użycie go w Polsce, gdzie ideologia niemieckiego nazizmu przyniosła tyle cierpienia, jest szczególnie bolesne. Do tego te straszne słowa pogardy. Dla człowieka. Nienawiść narasta stopniowo. Od gestów i słów" - czytamy.

Sytuacja miała miejsce w piątek 21 sierpnia, kiedy ulicami stolicy województwa śląskiego przeszły trzy demonstracje. Pierwsza z nich miała na celu wyrażenie solidarności z obywatelami Białorusi, druga zorganizowana została przez środowiska LGBT. Zatrzymany mężczyzna brał udział w trzeciej, czyli w marszu anty-LGBT organizowanym przez środowiska narodowe.

21-latek z Lublina zatrzymany przez kontrterrorystów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2puc2c

Podziel się opinią

Share
d2puc2c
d2puc2c
Więcej tematów