Trwa ładowanie...

Katował ludzi, teraz prosi sąd o uwolnienie

Były członek reżimu Czerwonych Khmerów Kaing Guek Eav, sądzony w Kambodży przed ONZ-owskim trybunałem, poprosił sąd, by go uwolnił. Wcześniej Kaing, były szef więzienia Tuol Sleng, gdzie zginęło ok. 16 tys. ludzi, przyznał się do winy.

Share
Katował ludzi, teraz prosi sąd o uwolnienie
Źródło: AFP, fot: Mark Peters
dwjohey

- Chciałbym, by sąd mnie uwolnił - oznajmił 67-letni Kaing, znany jako "towarzysz Duch". Przekonywał, że nie był wysokim funkcjonariuszem reżimu Pol Pota i wobec tego nie podlega kompetencjom trybunału.

To istotna zmiana stanowiska oskarżonego. Wcześniej Kaing współpracował z wymiarem sprawiedliwości i oznajmił, że przyjmie wszelką karę. Kilka miesięcy temu oświadczył nawet, że jest gotowy zostać ukamienowany za swoje zbrodnie.

Żądanie uwolnienia powtórzył też kambodżański adwokat "towarzysza Ducha" - Kar Savuth. Natomiast jego francuski obrońca Francois Roux przedstawił inne stanowisko. Prawnik prosił oskarżycieli, by złagodzili karę i wzięli pod uwagę dziesięć lat, które jego klient spędził w areszcie.

dwjohey

Prokurator: 40 lat więzienia dla zbrodniarza

Międzynarodowy prokurator William Smith zażądał dla Kainga 40 lat więzienia. Wskazał, że odpowiednią karą powinno być dożywocie, jednak za zmianą wymiaru kary przemawia 10-letni areszt oskarżonego, jego częściowa współpraca z wymiarem sprawiedliwości oraz wyrażona skrucha.

Były szef Tuol Sleng, miejsca tortur i kaźni, oskarżony jest o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne w Kambodży za rządów Czerwonych Khmerów w latach 1975-79. Wyrok w procesie spodziewany jest na początku 2010 roku.

dwjohey

Podziel się opinią

Share
dwjohey
dwjohey
Więcej tematów