Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy apeluje o roztropność
Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy
zaapelowało do przedstawicieli mediów "o zachowanie roztropności
zawodowej w trosce o wspólnotę działań na rzecz pełnej jedności
Kościoła Polskiego". Oświadczenie ma związek z
relacjonowaniem przez media sprawy abp. Stanisława Wielgusa.
10.01.2007 | aktual.: 10.01.2007 11:29
Stowarzyszenie podkreśla, że dla katolika najważniejsza w tej sprawie jest decyzja Ojca Świętego. "Wobec decyzji Zwierzchnika Kościoła na Świecie, Namiestnika św. Piotra - dla katolików kończą się dyskusje, kończą się wątpliwości i komentarze" - czytamy w oświadczeniu.
KSD zwraca uwagę na bezprecedensową w dziejach Watykanu decyzję i to, jak szybko została podjęta. "I z tych faktów uczmy się wyciągać wnioski" - napisano w oświadczeniu.
KSD przypomina w nim ponadto postaci Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Na dalszą drogę śladem tych Obu Kapłanów, Ojców Duchowych Polskiego Narodu, kierujmy swoje kroki, we wszystkich problemach dotyczących naszej pracy na rzecz odbudowy polskich mediów i na rzecz przywrócenia godności zawodowej dziennikarzy polskich" - czytamy w komunikacie KSD.
Pod oświadczeniem podpisali się: prezes KSD posłanka PiS Małgorzata Bartyzel, członek zarządu stowarzyszenia Anna T. Pietraszek, wiceprezes ks. Bolesław Karcz, prezes oddziału KSD w Łodzi Marcin Paszkowski oraz prezes oddziału KSD w Gdańsku Bogusław Olszonowicz.
Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, jak pisze na swojej stronie internetowej, skupia tych dziennikarzy, filmowców telewizyjnych, których łączy wspólnota norm zawodowych i życiowych, opartych o Dekalog. Wśród statutowych celów Stowarzyszenia wymienia się m.in. troskę, by postępowanie dziennikarzy było zgodne z etyką katolicką, reprezentowanie katolickiego środowiska dziennikarskiego wobec władz państwowych, a także zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych.