Trwa ładowanie...
d1a47uc
IAR

Katastrofie AirAsia winna pogoda?

Raport indonezyjskich służb meteorologicznych uwiarygadnia tezę, że przyczyną katastrofy samolotu lini AirAsia było załamanie pogody. Znaleziono piąty element zaginionego samolotu AirAsia.
Share
Katastrofie AirAsia winna pogoda?
Źródło: PAP/EPA, Fot: Wallace Woon
d1a47uc

Według wstępnych wniosków twórców dokumentu, "pogoda była podstawowym czynnikiem", który doprowadził do tragedii. Jedną z rozważanych możliwości jest to, że doszło do oblodzenia silników i ich uszkodzenia. Wiadomo, że tuż przed wypadkiem pilot samolotu AirAsia prosił indonezyjską kontrolę lotów o możliwość wejścia na wyższy pułap. Chciał w ten sposób uniknąć przechodzenia przez obszar burzowy. Nie pozwolono mu na wzniesienie, bo zagrażałoby to bezpieczeństwu ruchu.

Znaleziono piąty element zaginionego samolotu AirAsia

W wodach Morza Jawajskiego zlokalizowano piąty duży element samolotu linii AirAsia. Dowodzący akcją poszukiwawczą Fransiskus Bambang Soelistyo poinformował, że obiekt znajduje się na dnie.

d1a47uc

Airbus 1320-200 leciał z miasta Surabaja w Indonezji do Singapuru. Na jego pokładzie były 162 osoby. Nikt nie przeżył katastrofy. Do tej pory z Morza Jawajskiego wydobyto 30 ciał ofiar. Natrafiono też na obiekty, które mogą być częściami kadłuba maszyny. Znajdują się one na dnie morza, na głębokości około 30 metrów. Do akcji poszukiwawczej mają wkroczyć płetwonurkowie, gdy tylko uspokoi się morze.

d1a47uc

Podziel się opinią

Share
d1a47uc
d1a47uc
Więcej tematów