Trwa ładowanie...

Katastrofa kamienicy w Poznaniu. Mieszkańcy przerażeni, ratownicy walczą "do końca"

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że służby odpuszczą dopiero wtedy, gdy będą miały pewność, że pod gruzami nie będzie nikogo żywego. Z kolei mieszkańcy wspominają moment wybuchu. - Ogromny huk i przeraźliwe krzyki ludzi, którzy wołali: ratujcie, ratujcie! - wspomina Krzysztof Śledź.

Katastrofa kamienicy w Poznaniu. Mieszkańcy przerażeni, ratownicy walczą "do końca"Źródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d3il1j1
d3il1j1

Strażacy nie zamierzają odpuszczać pomimo późnej pory i niesprzyjającej temperatury. - Dopiero kiedy przeszukamy całe to gruzowisko i stwierdzimy, że nikogo tam nie ma, wtedy na miejsce będzie mógł wkroczyć ciężki sprzęt - zapowiedział rzecznik prasowy Paweł Frątczak. Poinformował też o wydobyciu zwłok czwartej ofiary - informuje PAP.

Działania na miejscu nie są łatwe

Akcję ratowniczą utrudnia konstrukcja budynku wykonana z cegły, przez co wszystko trzeba usuwać ręcznie. - Usuwamy fragmenty budynku, które grożą upadkiem z wyższy kondygnacji. Kontrolujemy też, czy pozostałe części budynku się nie odchylają, bo bezpieczeństwo ratowników jest również bardzo ważne - dodaje Frątczak.

Rzecznik wojewody zaznaczył, że w szpitalu przebywają na ten moment cztery osoby. W związku z katastrofą budynku, ewakuowano ponad 30 lokatorów. Zostali oni objęci opieką psychologiczną, są też pierwsze zapowiedzi o pomocy materialnej.

Relacje mieszkańców. "Ogromy huk i przeraźliwe krzyki"

Jak z perspektywy mieszkańców kamienicy wyglądała cała sytuacja? - Usłyszeliśmy ogromny huk i przeraźliwe krzyki ludzi, którzy wołali: ratujcie, ratujcie! To była taka adrenalina, że kiedy trzeba było ich ratować, sam nie wiem, skąd miałem tyle siły - opowiada Krzysztof Śledź.

Zobacz także: Emilewicz: Polacy chcą być traktowani poważnie. Morawiecki to gwarantuje”

- Wyciągaliśmy spod gruzów, z zasypanego kamieniami łóżeczka wydobyliśmy maleńką, dwuletnią córkę sąsiadów. Jest w krytycznym stanie, ale żyje - dodaje.

d3il1j1

Wszystko się trzęsło. Helikopter szukał miejsca do lądowania

Podobne wrażenia z wybuchu mają inni mieszkańcy osiedla. - Kiedy byliśmy w kościele nagle coś huknęło i wszystko zaczęło się trząść. W kościele przy witrażach wypadła szyba - opowiada jedna z kobiet.

- Z okna widać było tylko dym, później krążący helikopter, który szukał tu jakiegoś miejsca, żeby wylądować. A potem słyszałem już to przerażające wycie tych wszystkich syren - dzieli się spostrzeżeniami Krzysztof Zieliński, który także mieszka w okolicy.

d3il1j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3il1j1
Więcej tematów