Trwa ładowanie...

Katastrofa ekologiczna. Woda w słowackiej rzece jest pomarańczowa

Skażona woda, która płynie z kopalni rudy żelaza we wschodniej Słowacji, zmieniła barwę rzeki Slany na pomarańczową. Zanieczyszczenia zabijają ryby i dziką przyrodę. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej, jeszcze zanim dotrze na teren Węgier.

Słowacka rzeka Slana stała się pomarańczowa przez zanieczyszczenia Słowacka rzeka Slana stała się pomarańczowa przez zanieczyszczenia Źródło: FORUM, fot: MARTON MONUS / Reuters / Forum
d1e7v7g
d1e7v7g

Władze Słowacji zapowiedziały działania w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczonej wody. Nieczystości pochodzą z należącej do państwa kopalni rudy w miejscowości Niżna Slana.

Woda w rzece jest pomarańczowa

Jak podaje agencja Reutera, od lutego stan wody w rzece monitoruje 35-letni Tibor Varga, miejscowy chirurg i wędkarz. Twierdzi, że był świadkiem powolnej śmierci dzikich zwierząt z powodu wysokiej zawartości cynku i żelaza w wodzie.

Co ciekawe, ruda żelaza w zalanym zagłębiu nie jest wydobywana już od 2008 r. Dyrektor firmy wydobywczej Rudne Bane Peter Zitnan przekazał agencji Reutera, że "z powodu reakcji chemicznych niektóre metale i inne materiały dostały się do wypływającej wody".

d1e7v7g

Zobacz także: Jest porozumienie ws. projektu Dudy. Komentarz z Solidarnej Polski

Dyrektor stwierdził, że to wysoki poziom żelaza w wodzie jest odpowiedzialny za zabarwienie jej na pomarańczowo.

Słowackie ministerstwo środowiska przekazało, że kontrole czystości wody w najbliższym punkcie przy granicy z Węgrami wykazały, że poziomy potencjalnie niebezpiecznych materiałów nie przekraczają dopuszczalnych norm. Mimo to woda w rzece jest wciąż pomarańczowa.

Z kolei władze Węgier, gdzie rzeka płynie pod nazwą Sajo, stwierdziły, że zanieczyszczona woda spływa bez rozcieńczania i oczyszczania, co spowodowało już katastrofę ekologiczną w słowackim fragmencie rzeki.

d1e7v7g

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e7v7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e7v7g
Więcej tematów