Trwa ładowanie...
d2adhjn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Katarzyna Waśniewska przesłuchana w śledztwie dot. Rutkowskiego

Gliwicka prokuratura przesłuchała Katarzynę Waśniewską jako świadka w śledztwie dot. działań firmy detektywistycznej Krzysztofa Rutkowskiego. W innym postępowaniu - katowickim - kobieta jest podejrzana m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci półrocznej córeczki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katarzyna Waśniewska
Katarzyna Waśniewska (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d2adhjn

Jak poinformował rzecznik prokuratury prok. Michał Szułczyński, przesłuchiwana odpowiadała na pytania śledczych mniej więcej przez pięć godzin. Było to już drugie przesłuchanie kobiety w tym postępowaniu. Odbyło się na jej prośbę, wcześniej zaplanowany był bowiem inny termin.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie w dwóch wątkach dotyczących zaangażowania firmy detektywistycznej Rutkowskiego w poszukiwania półrocznej Magdy, córki Katarzyny Waśniewskiej, które miały miejsce w styczniu i lutym tego roku. Pierwsza z badanych kwestii dotyczy użycia przemocy lub groźby bezprawnej w celu wywarcia wpływu na świadka, druga - wykonywania czynności zastrzeżonych dla organów i instytucji państwa.

Gliwicka prokuratura badała również sprawę pod kątem "niepowiadomienia organu prowadzącego postępowanie karne o zawarciu umowy związanej z tym postępowaniem". Nie znalazła jednak podstaw, by także w tej sprawie prowadzić śledztwo. Jak zapewniał Rutkowski, biuro detektywistyczne, w którym jest udziałowcem, informowało policję o swoim zaangażowaniu się w poszukiwania dziewczynki.

d2adhjn

Wątek udziału Rutkowskiego w poszukiwaniach Magdy wyłączono ze śledztwa w sprawie śmierci dziecka, które prowadzi prokuratura w Katowicach. Prokuratorzy z Katowic uznali, że sprawę trzeba przekazać do innej jednostki, by pod ich adresem nie padły zarzuty braku bezstronności.

Zaginięcie Magdy zgłoszono 24 stycznia. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynka została porwana. W sprawę zaangażował się Rutkowski. To on nagrał swoją rozmowę z kobietą, podczas której powiedziała mu, że dziecko zginęło w wyniku nieszczęśliwego wypadku; miało upaść na podłogę i uderzyć o próg w mieszkaniu, gdy wypadło jej z rąk. Następnego dnia - już policjantom - Katarzyna Waśniewska wskazała miejsce ukrycia zwłok. Prokuratura przedstawiła jej zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Rutkowski wielokrotnie powtarzał, że w sprawie Magdy nie ma sobie nic do zarzucenia. Krytykował przedstawicieli policji, w tym komendanta głównego, za - jego zdaniem kłamliwe - informacje udzielanie mediom oraz sposób prowadzenia śledztwa. Komenda Główna Policji zapowiadała pozew w związku ze słowami Rutkowskiego.

Katowicka prokuratura pod koniec marca postawiła Katarzynie kolejne zarzuty: zawiadomienia organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie i tworzenia fałszywych dowodów. Kobieta kilka tygodni temu wraz z mężem zamieszkała w Łodzi - dotąd stawiała się na wezwania prokuratur w Katowicach i Gliwicach. W środę przez kilka godzin trwały jej poszukiwania po tym, gdy jej zaginięcie zgłosił łódzkiej policji mąż. Policja odnalazła ją po południu w Sosnowcu, gdzie oświadczyła, że nikt jej nie zmuszał do opuszczenia Łodzi i była to jej osobista decyzja.

W piątek prok. Szułczyński zapewnił, że gliwicka prokuratura dysponuje aktualnym adresem zamieszkania Katarzyny Waśniewskiej.

d2adhjn

Podziel się opinią

Share

d2adhjn

d2adhjn
Więcej tematów