Trwa ładowanie...

Katarzyna Pisarska: Rosja szuka powodów do wojny

Ukraińskie władze zapowiedziały, iż nie wpuszczą rosyjskiej pomocy humanitarnej na swoje terytorium i wiele wskazuje na to, że ciężarówki jadą w stronę regionów zajmowanych przez separatystów. Według doktor Katarzyny Pisarskiej, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji, Kijów ma wszelkie powody do podejrzliwości wobec Rosjan.

Share
Katarzyna Pisarska: Rosja szuka powodów do wojny
Źródło: AFP, fot: Anatolii Stepanov
dzf34pt

Podobny konwój już parę dni temu stał na ukraińskiej granicy, ale udało się go powstrzymać dzięki zabiegom dyplomatycznym. Rosja wykazuje jednak dużą determinację, by jej ciężarówki dojechały do celu. - Z jednej strony chodzi o pokazanie społeczeństwu, że Rosja aktywnie działa na rzecz tych "biednych, uciśnionych Rosjan, atakowanych przez armię ukraińską", a z drugiej strony nie jest wykluczone że szykują jakąś prowokację - uważa doktor Pisarska.

Jak mówi, ostatnie miesiące obfitowały na Ukrainie w prowokacje inspirowane przez stronę rosyjską. - Na pewno Rosja szuka jakichś casus beli, czyli powodu do wojny, i być może ten konwój takim "koniem trojańskim" w zamyśle ma być - uważa Pisarska.

Nawet jeśli w ciężarówkach nie ma broni czy sprzętu dla separatystów, to jego ostrzelanie, po uznaniu że nastąpiło ze strony ukraińskiej armii, może zostać uznane za powód do wszczęcia wojny.

dzf34pt

Z tego też powodu decyzja o niewpuszczeniu rosyjskiego konwoju wydaje się doktor Pisarskiej rozważna i usprawiedliwiona. Prawdopodobne jest jednak, że kolumna przekroczy granicę w punkcie kontrolowanym przez separatystów.

Wjazd wojskowych ciężarówek w rejon Doniecka może także doprowadzić do powtórzenia scenariusza, który rozegrał się na Krymie. - Dzisiaj wszelkiego rodzaju obecność wojskowa Federacji Rosyjskiej to tak naprawdę zaproszenie do konfliktu zbrojnego - podsumowała dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Transport pomocy humanitarnej nie odbywa się pod auspicjami Czerwonego Krzyża, według którego nie spełniono wymagań formalnych, by organizacja mogła się w niego włączyć. Jak podał jej rzecznik, zabrakło szczegółowych informacji o przewożonym transporcie.

dzf34pt

Podziel się opinią

Share
dzf34pt
dzf34pt
Więcej tematów