Trwa ładowanie...
d27zkzx
03-03-2005 00:35

Kasa polityków

Ile pieniędzy potrzeba na funkcjonowanie
partii politycznej w takim województwie jak wielkopolskie? Liderzy
małych, pozaparlamentarnych ugrupowań cieszą się, gdy mają 1000
złotych miesięcznie na opłacenie skromnego biura. Parlamentarni
giganci "przerabiają" miesięcznie w skali regionu nawet ponad
50.000 złotych - pisze "Głos Wielkopolski".

d27zkzx
d27zkzx

Dla tych partii, które zdobyły odpowiednią liczbę głosów w wyborach, niebagatelnym wsparciem są środki z budżetu państwa. Rocznie idzie na to po kilkadziesiąt milionów złotych. Oznacza to, że każdy Polak, czy mu się to podoba, czy nie, zrzuca się po złotówce na polityków.

Likwidacji dotowania partii z budżetu chce PO. Nad jej projektem debatowali wczoraj posłowie. Większość ugrupowań opowiada się jednak za pozostawieniem tej formy finansowania partii, strasząc "politycznym kapitalizmem", "klientyzmem" polityków wobec sponsorów oraz powołując się na rozwiązania europejskie.

Ile kosztuje funkcjonowanie partii politycznej w skali Wielkopolski? - Sądzę, że miesięcznie potrzeba parę tysięcy złotych - uważa Andrzej Grzyb, prezes wielkopolskiego PSL. - Za same rozmowy z mojej komórki płacę 600-700 złotych miesięcznie - zdradza lider innej partii w regionie.

- Mamy taką strukturę wydatków, że większość pieniędzy zagospodarowują partyjne koła. To jakieś 1000-1800 złotych rocznie na każde koło - tłumaczy Waldy Dzikowski, lider wielkopolskiej PO.

d27zkzx

- Dostajemy miesięcznie 5000 złotych przydziału z Warszawy na utrzymanie biura. I to wszystko, bo nawet składki idą do centrali, a zresztą z ich płaceniem jest dość kiepsko - mówi Tadeusz Dębicki, przewodniczący Samoobrony w regionie.

Paweł Klepka, liderujący w Wielkopolsce założonej przez Zbigniewa Religę partii Centrum, dopiero rozgląda się za siedzibą dla partii. I szacuje: - Żeby to miało w miarę profesjonalny charakter, potrzeba jakieś 1000-1500 złotych miesięcznie. Na razie za telefony i inne wydatki płacę po kilkaset złotych z własnej kieszeni.

Na drugim biegunie jest SLD - licząc subwencję, składki i wpłaty od posłów oraz radnych, wychodzi co najmniej 50.000 złotych wpływów miesięcznie. (PAP)

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj