Karuzela nazwisk następców zdymisjonowanych polityków
Kto zastąpi zdymisjonowanych ministrów? Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiada, że dziś wieczorem poznamy nazwiska nowych szefów resortów. Wśród polityków i dziennikarzy od ubiegłego tygodnia trwają spekulacje.
Na polityczno-dziennikarskiej giełdzie pojawia się m.in. nazwisko obecnego wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, który mógłby zastąpić Bartosza Arłukowicza. Niektórzy typują również sekretarz stanu w resorcie zdrowia Beatę Małecką-Liberę.
Wśród kandydatów na stanowisko nowego ministra sportu pojawiają się m.in. posłowie z sejmowej komisji sportu: jej szef Ireneusz Raś, wiceszef Jakub Rutnicki oraz Tomasz Lenz. Niektórzy wskazują posłankę Agnieszkę Pomaskę. Pojawiły się też głosy mówiące, że na stanowisko szefa resortu sportu mogłaby wrócić Joanna Mucha.
Jeśli chodzi o ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, wśród potencjalnych następców wymienia się szefów sejmowych komisji: skarbu Tadeusza Aziewicza i finansów publicznych Krystynę Skowrońską. W piątek "Rzeczpospolita" podała, powołując się na źródła zbliżone do rządu, że pewnym kandydatem na stanowisko ministra skarbu jest wiceminister w tym resorcie, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk. Inne nieoficjalne przecieki mówią o podsekretarzu stanu w ministerstwie skarbu państwa Zdzisławie Gawliku.
Jacka Cichockiego na stanowisku koordynatora ds. specsłużb może zastąpić szef gabinetu premier Ewy Kopacz Marcin Kierwiński.
A kto zastąpi Radosława Sikorskiego na stanowisku marszałka sejmu? Tu wymienia się nazwiska m.in. szefa MSZ Grzegorza Schetyny, rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wicemarszałek sejmu Elżbiety Radziszewskiej, b. ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego czy szefa klubu parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego. Innym kandydatem do tej funkcji jest proponowany przez ludowców Józef Zych. Nazwisko nowego marszałka poznamy później niż nowych ministrów, ponieważ posłowie wybiorą go dopiero na kolejnym posiedzeniu sejmu, w dniach 23-25 czerwca.
W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie w ubiegłą środę zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.