Kartka z kalendarza - 6 stycznia, niedziela
Niedziela, 6 stycznia. 6. dzień roku. Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Święto Trzech Króli. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło dziś o 7.44, zajdzie o 15.40. Dzień będzie trwał 7 godzin i 56 minut.
Imieniny obchodzą: Kacper, Melchior, Baltazar.
Urodzeni w tym dniu mają twórcze umysły, są często racjonalizatorami i wynalazcami. Cechuje ich skromność, tolerancja i wyrozumiałość. Obowiązki zawodowe i rodzinne traktują z powagą i wykonują dokładnie. Dzięki dużemu wdziękowi osobistemu mają duże grono znajomych i przyjaciół.
Kacper, Melchior i Baltazar to imiona Trzech Króli, mędrców czy też magów, którzy przybyli do Betlejem, aby złożyć hołd nowo narodzonemu Chrystusowi.
Kacper to osoba zdrowa, silna i dobrze zbudowana. Przypuszcza się, że imię to pochodzi z języka perskiego, od słowa "gizbar", czyli skarbnik albo stróż skarbca. Kacper podchodzi do życia dość lekkomyślnie, często lekceważy zdanie innych. Jest przekorny, bywa złośliwy. Dobrze prowadzi dom, a dzieci trzyma w żelaznej dyscyplinie.
Melchior to imię mężczyzn otwartych, wylewnych, obdarzonych dużą wrażliwością. Osoby o tym imieniu są towarzyskie, konsekwentne, chętnie służą pomocą innym. Uwielbiają podróże i dobrą literaturę.
Panowie o imieniu Baltazar są pewni siebie, inteligentni i sprytni. Zawsze potrafią zadbać o swoje interesy, dlatego często już w młodym wieku osiągają duże sukcesy. W stosunku do otoczenia są wymagający, łatwo ich zranić.
Kalendarium:
1412 - Urodziła się Joanna d'Arc, święta uważana za symbol francuskiego patriotyzmu. W czasie wojny stuletniej na czele niewielkiej armii uwolniła Orlean i nakłoniła króla Francji Karola VII, by podjął się wyzwolenia kraju. Została wydana Anglikom i spalona na stosie w 1431 r. Kanonizowano ją w 1920 r.
1540 - Król angielski Henryk VIII Tudor poślubił czwartą żonę Annę z Cleves. Henryk, któremu papież nie pozwolił na rozwód z pierwszą żoną Marią, wystąpił z kościoła katolickiego.
1573 - W Warszawie zebrał się Sejm Konwokacyjny po śmierci Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów.
1638 - Urodził się Nicolas Malebranche, filozof francuski, łączący kartezjanizm z założeniami wiary chrześcijańskiej.
1822 - Urodził się Heinrich Schliemann, niemiecki kupiec który wzbogacił się na handlu z Rosją, a swoją fortunę przeznaczył na badania archeologiczne. Odkrył ruiny starożytnej Troi. Prowadził też wykopaliska w Mykenach, Orchomenos i Tyrynsie.
1838 - W Morristown, w amerykańskim stanie New Jersey Samuel Morse i Alfred Vail po raz pierwszy zaprezentowali telegraf.
1852 - Zmarł Louis Braille, Francuz, nauczyciel w paryskim zakładzie dla ociemniałych, wynalazca pisma dla niewidomych nazwanego jego imieniem.
1872 - Urodził się Aleksander Skriabin, rosyjski pianista i kompozytor.
1878 - Urodził się Carl Sandburg, amerykański poeta i prozaik.
1884 - Zmarł Johann Gregor Mendel, czeski przyrodnik, twórca teoretycznych podstaw współczesnej genetyki.
1891 - urodził się Stanisław Gruszczyński, śpiewak operowy - tenor.
1893 - W Krakowie utworzono Polski Klub Filatelistów, pierwsze na ziemiach polskich stowarzyszenie kolekcjonerów znaczków pocztowych.
1911 - urodził się Kazimierz Rudzki, aktor, reżyser teatralny, pedagog.
1913 - Urodził się Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR.
1919- oddziały polskie podczas powstania wielkopolskiego zdobyły lotnisko na "Ławicy", ostatni punkt oporu niemieckiego w Poznaniu.
1919 - Zmarł Theodore Roosvelt, prezydent USA od 1901-1909.
1940 - Niemcy zamordowali w Poznaniu w Forcie VII 1200 Polaków.
1952 - Elżbieta II wstąpiła na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
1982 - Władze PRL okresu stanu wojennego rozwiązały Niezależne Zrzeszenia Studentów. Równocześnie zezwolono na wznowienie zajęć na niektórych uczelniach.
1984 - W australijskim mieście Melbourne urodziły się pierwsze czworaczki poczęte in vitro.
1990 - Polska Zjednoczona Partia Robotnicza zakończyła ponad czterdziestoletnie istnienie, przekształcając się w Socjaldemokrację Rzeczpospolitej Polskiej.
1993 - Zmarł Dizzy Gillespie, amerykański trębacz, jeden z najsłynniejszych i jednocześnie najbardziej wpływowych muzyków w historii jazzu.
1993 - Na AIDS zmarł w Paryżu Rudolph Nureyev, wybitny tancerz rosyjski.
2001 - Zmarł Marcin Czerwiński, antropolog, socjolog kultury. (miz)