ŚwiatKartka z kalendarza - 5 stycznia, sobota

Kartka z kalendarza - 5 stycznia, sobota


Sobota, 5 stycznia, 5. dzień roku.
Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.44, zajdzie o 15.38.
Dzień będzie trwał 7 godzin i 54 minuty.
Imieniny obchodzą: Edward, Szymon, Emilian, Hanna.

Urodzeni w tym dniu posiadają duże możliwości realizowania swoich ambitnych celów. Koncentracja, konsekwencja i zdecydowanie prowadzą ich do sukcesu. Łatwo narzucają swoją wolę innym.

Edward to staroangielskie imię, które tłumaczy się jako "stróż, opiekun majątku". Rozpowszechniło się w Europie dzięki powieści "Nowa Heloiza" Jeana Rousseau. Mężczyźni o tym imieniu są stateczni i rozważni. To dobrzy negocjatorzy i rozjemcy, sprawdzający się w dyplomacji i polityce. Są dobrymi i przekonującymi mówcami, posiadają też uzdolnienia muzyczne.

Szymon to biblijne imię hebrajskiego pochodzenia. Oznacza "Bóg wysłuchał". Mężczyzna noszący to imię jest człowiekiem prostolinijnym, kochającym prawdę i sprawiedliwość. Jest przy tym bardzo tajemniczy, chroni swe prywatne życie. Wrażliwy na innych, stały w przekonaniach, pogodny, lubi doradzać i służyć pomocą.

Imię Emilian pochodzi z łaciny od słowa "gorliwy, żarliwy, pilny". Mężczyzna obdarzony takim imieniem jest pracowity i pełen dobrych chęci. Lojalny w stosunku do rodziny i przyjaciół jest także stały w uczuciach. Czasem bywa jednak zbyt zamknięty w sobie i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z otoczeniem.

Imię Hanna pochodzi od hebrajskiego słowa "hannah", podobnie jak imię Anna. Obydwa imiona oznaczały "pełną wdzięku, łaskawości". Hanna jest osobą niezwykle oddaną mężowi i dzieciom. Wrażliwa na uroki krajobrazu i piękno wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i harmonię we własnym środowisku.

Kalendarium:

1762 - Zmarła caryca Rosji Elżbieta. Jej następcą został Piotr II.

1818 - Zmarł Marcello Baciarelli, malarz, nadworny artysta króla Stanisława Augusta. Od 1756 roku mieszkał w Warszawie. Urodził się 16 lutego 1731 roku.

1855 - Urodził się King Camp Gilette, wynalazca bezpiecznego ostrza do golenia, zwanego popularnie żyletką.

1874 - Urodził się Joseph Erlanger, amerykański fizjolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za badania nad funkcjami nerwów, głównie nad zróżnicowaniem czynności funkcji nerwowych.

1876 - Urodził się Konrad Adenauer, niemiecki mąż stanu, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej uważany za ojca niemieckiej demokracji. Zmarł w 1967 roku.

1893 - Urodził się Bolesław Olszewicz, geograf i kartograf, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

1919 - W Niemczech powstała faszystowska Niemiecka Partia Robotnicza, przekształcona w 1920 roku w Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników-NSDAP. W 1921 roku jej przywódcą został Adolf Hitler.

1930 - urodził się Jan Lebenstein, malarz, od lat sześćdziesiątych tworzył we Francji. Zmarł w 1999 roku.

1932 - Urodził się Umberto Eco, włoski pisarz, filozof, autor głośnych powieści "Imię Róży", "Wahadło Faucaulta" czy "Wyspa dnia poprzedniego", felietonów "Zapiski na pudełku zapałek".

1957 - Prezydent Stanów Zjednoczonych Dwight Eisenhower opublikował program amerykańskiej polityki zagranicznej wobec Bliskiego Wschodu, przewidujący między innymi interwencję zbrojną w tym regionie (tzw. doktryna Eisenhowera).

1983 - Prymas Polski, arcybiskup Józef Glemp został kardynałem.

2001 - zmarł Jerzy Panek, malarz, grafik, drzeworytnik, autor cyklu drzeworytów wg "Piekła" z "Boskiej komedii" Dantego.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)

kartazkalendarza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)