PolskaKartka z kalendarza - 30 listopada

Kartka z kalendarza - 30 listopada



Piątek, 30 listopada jest 334. dniem roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.21, zajdzie o 15.28. Dzień będzie trwał 8 godzin i 7 minut. Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej i Ludosław.

30.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Kobiety o imieniu Justyna są szlachetne i dobre, w codziennym życiu bardzo praktyczne. Dokładnie analizują każdą sytuację i wyciągają z niej wnioski. W miłości ostrożne, ale stałe. Późno zakładają rodziny, a w ich domu zawsze panuje ład i porządek.

Andrzej i Jędrzej to imiona osób odważnych, szczerych i niezwykle wnikliwych. Panowie noszący te imiona potrafią nie tylko inicjować różnorakie przedsięwzięcia, ale i sprawnie je realizować. To urodzeni kierownicy, chętnie służący innym radą i pomocą. Są stali w uczuciach, łagodni i troskliwi. Posiadają uzdolnienie telepatyczne.

Ludosław nosi słowiańskie imię i jest bardzo uczuciowy. Uzdolniony organizator, potrafi precyzyjnie analizować zjawiska i sytuacje. Jest człowiekiem ugodowym, nie lubi konfliktów. Kocha przyrodę.

Osoby urodzone 30 listopada są przedsiębiorcze i operatywne. Wierzą we własne siły i możliwości. Dla otoczenia są serdeczne i życzliwe. Niebezpieczny jest u nich zbyt mocny pociąg do przyjemności i pewna niefrasobliwość.

Kalendarium

  1. 1427 - Urodził się Kazimierz Jagiellończyk, syn Władysława Jagiełły, Wielki Książę Litewski i Król Polski. W latach 1453-1466 zwyciężył Zakon Krzyżacki i odzyskał dla Polski Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i Warmię. Przyłączył też księstwo oświęcimskie i część Mazowsza.
  1. 1667 - Urodził się Jonathan Swift, angielski pisarz i publicysta, wybitny przedstawiciel epoki Oświecenia, autor "Podróży Guliwera".
  1. 1768 - Urodził się Jędrzej Śniadecki, lekarz, chemik, biolog i filozof, twórca polskiego słownictwa chemicznego i autor pierwszego polskiego podręcznika chemii.
  1. 1835 - Urodził się Mark Twain (właśc. Samuel Langhorne Clemens), pisarz amerykański. W młodości był poszukiwaczem złota, pilotował też statki na Missisipi. Jego pseudonim znaczy "znak dwa", który oznacza bezpieczną dla statku głębokość dwóch sążni. Twain zasłynął jako autor "Przygód Tomka Sawyera", "Przygód Hucka" oraz "Królewicza i żebraka".
  1. 1900 - Zmarł Oskar Wilde, poeta, prozaik i dramatopisarz angielski pochodzenia irlandzkiego. Wielką popularność przyniosły mu wypowiedzi o sztuce w formie esejów i dialogów, jest też znany jako autor symbolicznej powieści "Portret Doriana Graya". Oskarżony o homoseksualizm dwa lata spędził w więzieniu.
  1. 1913 - Charlie Chaplin zadebiutował jako aktor w filmie Macka Sennetta "Making a living".
  1. 1931 - Urodził się Jan Himilsbach, kamieniarz, pisarz, aktor, autor opowiadania "Monidło", "Przepychanka". Grał m.in. w filmach "Rejs" Piwowskiego, "Trzeba zabić tę miłość" Morgensterna.
  1. 1939 - ZSRR zaatakował Finlandię. Zbombardowano Helsinki i Wyborg .
  1. 1994 - W Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)