PolskaKartka z kalendarza - 3 października

Kartka z kalendarza - 3 października


Wtorek, 3 października, jest 276. dniem roku. Słońce w znaku Wagi wzeszło o godz. 6.40, zajdzie o 18.09. Dzień będzie trwał 11 godzin i 29 minut. Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Jan i Sierosław.

03.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Teresa jest osobą szlachetną i dobrą, w życiu codziennym bardzo praktyczną i dokładną. W miłości ostrożna, ale stała. Jest oddana dzieciom, ceni życie rodzinne.

Mężczyzna o imieniu Gerard jest inteligentny i wesoły. Ma wszechstronne zainteresowania. Często bywa niezwykle aktywny i energiczny.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością.

Słowiańskie imię Sierosław noszą mężczyźni o niezwykłej intuicji i twórczym charakterze. Są też dobrymi psychologami. Cechy te ułatwiają im nawiązywanie kontaktów i współpracy.

Osoby urodzone 3 października są sympatyczne, uprzejme i towarzyskie. Zbyt szybko ulegają wpływom innych. Są wszechstronnie uzdolnione. Brak im jednak wytrwałości w zdobywaniu kwalifikacji i doskonaleniu się.

Kalendarium

  1. 1501 - Aleksander Jagiellończyk został wybrany na króla Polski. W Mielniku ogłoszono nowy akt unii Polski z Litwą, który przewidywał zniesienie instytucji odrębnego władcy w Wielkim Księstwie Litewskim.
  1. 1896 - urodził się Stanisław Tatar, generał, zastępca szefa sztabu Komendy Głównej AK, współtwórca operacji "Burza", dowódca artylerii I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, organizator przewiezienia do Kraju w
  1. 1947 r. złotego Funduszu Obrony Narodowej, jeden z oskarżonych w tzw. procesie generałów.
  1. 1912 - Rządy Serbii, Bułgarii, Czarnogóry i Grecji skierowały wspólne ultimatum do Istambułu: Cesarstwo Otomańskie miało trzy dni na przyznanie autonomii Macedonii, Starej Serbii i Albanii. Odrzucenie ultimatum przez rząd turecki spowodowało wybuch wojny na Bałkanach.
  1. 1935 - Włoskie siły zbrojne wkroczyły do Etiopii. Był to rewanż za klęskę Włoch w 1896 r., która doprowadziła do powstania niezależnej Etiopii.
  1. 1939 - Ukazał się pierwszy numer "Monitora Informacyjnego" Związku Powstańców Niepodległościowych, będący jednocześnie pierwszym pismem konspiracyjnym w Warszawie.
  1. 1952 - Wybuch pierwszej brytyjskiej bomby atomowej na archipelagu Montebello (Australia).
  1. 1957 - W Warszawie rozpoczęły się manifestacje przeciwko decyzji o zawieszeniu tygodnika "Po prostu". Trwały do 6 października.
  1. 1981 - Zmarł Tadeusz Kotarbiński, filozof, logik i prakseolog, twórca filozoficznej koncepcji reizmu. (ur. 31 marca 1886).
  1. 1990 - Zjednoczenie Niemiec poprzez formalne przyłączenie pięciu landów byłej NRD do RFN na mocy artykułu 23. ustawy zasadniczej.
  1. 1990 - Podpisanie amerykańsko-radzieckiego układu o redukcji broni konwencjonalnej w Europie.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)