PolskaKartka z kalendarza - 26 listopada

Kartka z kalendarza - 26 listopada


Poniedziałek, 26 listopada; 330 dzień roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.15, zajdzie o 15.31. Dzień będzie trwał 8 godzin i 16 minut. Imieniny obchodzą: Delfina, Konrad, Lechosław, Leon i Sylwester.

Urodzeni 26 listopada są osobami o wielkiej pewności siebie i silnym charakterze. Są konsekwentne w działaniu, a w osiąganiu wyznaczonych celów pomaga im z jednej strony rozwaga, z drugiej - ostrożność. Ich wadą jest zbytnia wojowniczość i zuchwałość.

Delfina to kobieta zmienna, ale w trudnych chwilach zawsze gotowa do pomocy. Obdarzona krytycznym umysłem, bywa nieco małostkowa. Jest dystyngowana i wrażliwa.

Konrad jest imieniem pochodzenia germańskiego. Mężczyzna tak nazwany jest człowiekiem impulsywnym, nerwowym ale zarazem dobrym i usłużnym. Posiada wysokie wykształcenie, chętnie dzieli się wiedzą z innymi, jest przy tym dobrym wykładowcą. Bywa uparty. Rzadko zmienia zdanie. Jest konserwatystą. Jest człowiekiem twardym, mało predestynowanym by kierować innymi.

Lechosław to mężczyzna pracowity, stateczny, kulturalny. Z powodu swej prostoty w postępowaniu spotyka go wiele trudności i niepowodzeń. Choć zaniedbuje dom z powodu działalności społecznej, pozostaje wierny żonie i nie jest zwolennikiem tzw. "wolnej miłości".

Leon jest odważny, szybko podejmuje decyzje, nie cofa się przed niepowodzeniami. Jest inteligentny, kulturalny, sprawiedliwy.

Kalendarium

  1. 1355 - zmarł Kazimierz I Mazowiecki, książę czerski, rawski, warszawski, ciechanowski i sochaczewski. Złożył hołd lenny Kazimierzowi Wielkiemu ze wszystkich swych posiadłości. Wprowadził nazwę Warszawy do tytulatury książęcej.
  1. 1764 - we Francji został zlikwidowany zakon jezuitów.
  1. 1838 - urodził się Konrad Brandel, wynalazca aparatu do zdjęć szybkich, autor wielu portretów, widoków Warszawy i scen reportażowych. Zdobył liczne medale za albumy zdjęć między innymi w Wiedniu i Paryżu. Zmarł 28 października 1920 roku.
  1. 1855 - w Stambule w Turcji na cholerę zmarł Adam Mickiewicz, najwybitniejszy poeta polski, romantyk, rzecznik idei społecznych, narodowowyzwoleńczych i mesjanistycznych, filomata, autor m.in. "Ody do młodości", "Konrada Wallenroda", "Dziadów" i "Pana Tadeusza" oraz przypowieści moralno-politycznej "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Urodził się 24 grudnia 1798 roku.
  1. 1912 - urodził się Eugene Ionesco, francuski dramaturg pochodzenia rumuńskiego, jeden z twórców teatru absurdu, autor "Krzeseł" i "Łysej śpiewaczki". Zmarł 28 marca 1994 roku.
  1. 1919 - urodził się Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Pełnił tę funkcję od lipca 1989 do grudnia 1990 roku.
  1. 1921 - w Wolnym Mieście Gdańsku powstała Gmina Polska, naczelna polska organizacja społeczna.
  1. 1922 - w Egipcie otwarto grobowiec faraona Tutenchamona.
  1. 1923 - w Warszawie podpisano traktat handlowy i nawigacyjny między Polską a Wielką Brytanią.
  1. 1925 - francuscy socjaliści zerwali przymierze z radykałami. Oznaczało to rozpad bloku partii lewicowych, które w wyborach parlamentarnych 1924 roku odniosły zwycięstwo.
  1. 1926 - zmarł John Moses Browning, amerykański wynalazca pistoletu automatycznego (7,65 mm). Urodził się 21 stycznia 1855 roku.
  1. 1938 - urodziła się Tina Turner, gwiazda amerykańskiej piosenki rockowej.
  1. 1939 - wojska ZSRR zaatakowały Finlandię.
  1. 1940 - Hitlerowcy utworzyli w Warszawie getto dla ludności żydowskiej.
  1. 1942 - został zamordowany przez hitlerowców Ignacy Fik, krytyk literacki i publicysta, działacz PPR w Krakowie podczas II wojny światowej. Napisał "Rodowód społeczny literatury polskiej" i "Dwadzieścia lat literatury polskiej 1918-1938". Urodził się 4 kwietnia 1904 roku.
  1. 1948 - Parlament w Dublinie zdecydował o całkowitej niepodległości Republiki Irlandii.
  1. 1968 - Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło konwencję o nieprzedawnianiu zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.
  1. 1991 - Polska została przyjęta do Rady Europy.

(and)

kartkazkalendarza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)