Trwa ładowanie...
d14zfkc
kalendarz
25-06-2001 08:00

Kartka z kalendarza - 25 czerwca

Środa, 25 czerwca, jest 176. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.16, zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 45 minut. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Olbracht, Albert oraz Wilhelm.

d14zfkc
d14zfkc

Kobiety o imieniu Dorota są zmienne i wybuchowe. Mają wszechstronny umysł, są zdolne i inteligentne. Lubią zmiany w życiu, wiele podróżują i łatwo przystosowują się do nowych warunków.

Imię Łucja łączy się ze słowem "lux, lucis", czyli "światło". W starożytności otrzymywały je dzieci urodzone o świcie. Osoba o tym imieniu lubi wszystko co piękne i pogodne. Z natury jest odważna, energiczna i wrażliwa. Interesuje się sztuką, przede wszystkim rzeźbą i architekturą. Lubi mieć to, czego nie mają inni, dlatego otoczenie często uważa ją za snobkę.

Imiona Olbracht oraz Albert pochodzą od germańskich słów "szlachetny" oraz "błyszczący". To imiona ludzi skromnych i skrytych, a jednocześnie szczerych i lojalnych. Mężczyźni noszący te imiona to dobrzy przyjaciele, na których zawsze można polegać. Są odpowiedzialni, bardzo poważnie podchodzą do swych obowiązków.

Imię Wilhelm wywodzi się z języka germańskiego, a oznacza chęć, opiekę, pomoc. Mężczyzna o tym imieniu jest wrażliwy, ambitny, szlachetny i szczery. Przeważnie jest osobą wykształconą, często zostaje lekarzem. Jest predysponowany do przewodniczenia innym, nie znosi gdy ktoś narzuca mu swoje zdanie.

d14zfkc

Osoby urodzone 25 czerwca charakteryzują się niezwykle bogatym życiem wewnętrznym oraz silnie rozwiniętym poczuciem własnej godności. Potrafią umiejętnie dostosować się niemal do każdej sytuacji. Czasami jednak brak silnej woli nie pozwala im osiągać sukcesów.

Kalendarium

  1. 1447 - Kazimierz Jagiellończyk został koronowany na króla Polski.
  1. 1568 - Pod kierownictwem Mistrza Erazma z Zakroczymia rozpoczęła się w Warszawie budowa mostu przez Wisłę. Most, wykonany ze spojonych żelaznymi klamrami belek dębowych i sosnowych, miał około 200 m długości. Składał się z 22 przęseł. Zniszczyła go wielka powódź w 1603 r. Do naszych czasów zachowała się baszta mostowa, w której obecnie mieści się teatr "Stara Prochownia".
  1. 1795 - Abdykował ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Zmarł w Petersburgu w 1798 r.
  1. 1914 - Urodził się Janusz Minkiewicz, poeta i satyryk. Był współpracownikiem "Szpilek" i "Przekroju", zajmował się głównie satyrą polityczną. Znany jest jako autor zbiorów wierszy i satyr "Nic świętego", "Kazania i skargi", "Pigułki". (zm. 29 maja 1981 r.).
  1. 1950 - Rozpoczęła się wojna w Korei. Oddziały komunistycznej Północy zaatakowały Południe. Rozejm z 1953 r. spowodował rozdzielenie walczących stron strefą zdemilitaryzowaną, biegnącą wzdłuż 38 równoleżnika. Formalnie dwa państwa koreańskie nadal pozostają w stanie wojny.
  1. 1976 - Po podwyżce cen żywności wybuchły strajki w Radomiu, Ursusie, Płocku oraz w Łodzi, Grudziądzu i Nowym Targu. Zostały brutalnie stłumione przez oddziały milicji i ZOMO. Rząd cofnął jednak decyzję o podwyżkach.
  1. 1991 - Parlamenty Chorwacji i Słowenii ogłosiły niepodległość obydwu krajów.
  1. 1997 - Zmarł Jacques-Yves Cousteau - podróżnik, badacz mórz i oceanów. Cousteau nakręcił blisko 100 filmów poświęconych głębinom morskim, napisał też na ten temat ponad 50 książek, w tym 28-tomową "Encyklopedię Cousteau". W swoich filmach starał się uświadomić ludziom, jak ważny jest świat podwodny dla przetrwania cywilizacji. (ur. 11 czerwca 1910 r.).
  1. 1998 - Zginął tragicznie generał Marek Papała, Komendant Główny Policji.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

d14zfkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14zfkc
Więcej tematów