Trwa ładowanie...
dmrtf6h
kartka
22-06-2001 06:57

Kartka z kalendarza - 22 czerwca


Piątek, 22 czerwca, jest 173 dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.15, zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 46 minut. Imieniny obchodzą: Paulina, Flawiusz, Jan, Tomasz.

dmrtf6h
dmrtf6h

Paulina ma predyspozycje, by zostać naukowcem, badaczem lub wykładowcą uniwersyteckim. Jest zdolna, inteligentna, łatwo się uczy, ma dobrą pamięć. Powinna jednak być systematyczna i kształcić się od najmłodszych lat. Paulina jest pobudliwa, towarzyska i uparta.

Flawiusz - to imię pochodzi od łacińskiego słowa "flavus", czyli "jasnowłosy, blondyn". To imię osób wrażliwych i dumnych, obdarzonych poczuciem humoru i zdolnych do samokrytyki.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Jan uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

* Tomasz*to imię pochodzenia aramejskiego, wywodzi się od słowa "toma" - "bliźniak". Według Biblii, nosił je jeden z apostołów nazywany niewiernym Tomaszem, gdyż wątpił w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Mężczyzna o tym imieniu jest inteligentny i kulturalny. Ma dar zjednywania sobie ludzi i urabiania ich na swój sposób. Rodzinę zakłada wcześnie, a do obowiązków męża i ojca podchodzi z rozwagą. Jest miłośnikiem przyrody.

dmrtf6h

Osoby urodzone 22 czerwca są bardzo wrażliwe i czułe, a uczuciowość w znacznym stopniu wpływa na ich życie. Przejawiają duży temperament i niewyczerpaną energię. Potrafią swoją osobą zafascynować otoczenie i przeważnie bywają bardzo lubiane.

Kalendarium

  1. 1527 - zmarł Niccolo Machiavelli, florencki mąż stanu, historyk, autor rozprawy "Książę", która stała się źródłem doktryny makiawelizmu, a także nowel, poematów i komedii obyczajowych.
  2. 1815 - po przegranej bitwie pod Waterloo abdykował cesarz Francuzów - Napoleon Bonaparte.
  3. 1898 - urodził się Erich Maria Remarque, pisarz niemiecki. Światową sławę przyniosła mu antywojenna powieść "Na zachodzie bez zmian". Po objęciu władzy przez nazistów wyemigrował z Niemiec do Szwajcarii, a potem do USA. Z jego późniejszych dzieł najbardziej znany jest "Łuk Triumfalny".
  4. 1926 - urodził się Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Autor powiesci "Sennik współczesny", "Dziura w niebie", "Kronika wypadków miłosnych", "Mała Apokalipsa".
  5. 1935 - zmarł Szymon Askenazy, historyk i dyplomata, badacz historii stosunków międzynarodowych i historii gospodarczej XVIII i XIX wieku, twórca "szkoły Askenazego", której zwolennicy przeciwstawiali się "szkole krakowskiej" pesymistycznie oceniającej dzieje Polski. Najważniejsze prace Szymona Askenazego to "Rosja a Polska 1815-1830", "Napoleon a Polska".
  6. 1941 - napaść Niemiec hitlerowskich na ZSRR.
  7. 1940 - Francja skapitulowała przed III Rzeszą. Marszałek Petain podpisał zawieszenie broni.
  8. 1949 - urodziła się Meryl Streep, znana aktorka amerykańska. Za role w filmach "Kramer contra Kramer" i "Wybór Zofii" została nagrodzona Oscarami. Grała także w "Kochanicy Francuza" i "Pożegnaniu z Afryką".
  9. 1987 - zmarł Fred Astaire, właściwe nazwisko Frederic Austerlitz, amerykański tancerz, śpiewak i aktor. Grał główne role w filmach muzycznych: "Błękitna parada", "Wszyscy na scenę" i "Karioka".

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów.(kar)

dmrtf6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmrtf6h
Więcej tematów