PolskaKartka z kalendarza - 19 lipca

Kartka z kalendarza - 19 lipca


Czwartek, 19 lipca,jest 200. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.38, zajdzie o 20.46. Dzień będzie trwał 16 godzin i 8 minut. Imieniny obchodzą: Marcin, Wincenty, Wodzisław, Włodzimierz.

Imię Marcin pochodzi z języka łacińskiego, a zostało utworzone od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Mężczyzna o tym imieniu odznacza się twórczym umysłem, jest dobrym organizatorem i odpowiedzialnym pracownikiem. W miłości stały, w przyjaźni lojalny. Czasami jest zbyt zamknięty w sobie i ma kłopoty z uzewnętrznianiem swoich uczuć.

Wincenty to mężczyzna konserwatywny, stały, na którym można polegać w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje słowa, jest zaradnym i dobrym organizatorem. Cechuje go stoicki spokój, toteż bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Ma poczucie humoru, czasem bywa przekorny, a nawet uparty. Imię Wincenty pochodzi od łacińskiego słowa "vincens", czyli "zwyciężający".

Wodzisław jest niezależny i pewny siebie. To mężczyzna powściągliwy w wydawaniu sądów, sprawiedliwy. Wierzy w przeznaczenie, interesuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W zawodzie z reguły nie osiąga zbyt wielkich sukcesów.

Imię Włodzimierz powinno właściwie brzmieć "Włodzimir", lecz jak wiele słowiańskich imion zostało przez naszych przodków przekręcone. "Włodzi" pochodzi od "władzy, władania"; słówko "mir" oznaczało u dawnych Słowian "porządek, prawo", a także "autorytet i sławę". Osoby noszące to imię potrafią żyć w każdej grupie. Ponadto, umieją dyplomatycznie wybrnąć z trudnych sytuacji. Potrafią pozyskiwać sobie sympatię i poparcie ludzi, a także wykorzystywać słabostki konkurentów. Posiadają talenty w dziedzinie sztuk, z muzyką, aktorstwem i malarstwem na czele.

Osoby urodzone 19 lipca mają naturę artystyczną, często nawet poetycką, duże poczucie piękna i estetyki. W miłości bywają czułe i wrażliwe. Potrzebują wsparcia ze strony silniejszego partnera.

Kalendarium

  1. 1834 - urodził się Edgar Degas, malarz, grafik i rzeźbiarz francuski, jeden z głównych mistrzów impresjonizmu francuskiego. Jest autorem cyklu scen z życia miejskiego, wyścigów, teatru i baletu. Do najbardziej znanych obrazów należą "Różowe tancerki" i "Przed startem".
  1. 1893 - urodził się Włodzimierz Majakowski, rosyjski poeta, organizator ruchu futurystycznego, autor poematów "Włodzimierz Iljicz Lenin", "Dobrze" oraz sztuki satyrycznej "Pluskwa".
  1. 1900 - w Paryżu ruszyła pierwsza linia metra o długości 10 kilometrów i 300 metrów. Pociągi pokonywały tę trasę w 33 minuty.
  1. 1942 - Heinrich Himmler wyznaczył na 31 grudnia 1942 ostateczną datę likwidacji żydów w Generalnej Guberni. Żydzi wyłączeni z planu eksterminacji mieli być zgrupowani w pięciu obozach koncentracyjnych.
  1. 1969 - norweski antropolog Thor Heyerdal zakończył na Barbadosie transatlantycką podróż na papirusowej tratwie "Ra". Rejs ten udowodnił, że starożytni Egipcjanie zdolni byli przepłynąć Atlantyk i wylądować na kontynencie amerykańskim.
  1. 1974 - zakończono odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.
  1. 1989 - po kilkugodzinnym głosowaniu w Sejmie - przewagą jednego głosu - Przewodniczący Rady Państwa generał Wojciech Jaruzelski został pierwszym prezydentem RP.
  1. 1996 - w Australii Kościół katolicki oficjalnie przeprosił Aborygenów za swoje uczestnictwo w ponad stuletniej polityce likwidacji tożsamości kulturowej rdzennych mieszkańców tego kontynentu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)