PolskaKartka z kalendarza - 17 sierpnia

Kartka z kalendarza - 17 sierpnia


17 sierpnia, piątek, jest 229. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 5.22, zajdzie o 19.56. Dzień będzie trwał 14 godzin i 34 minut. Imieniny obchodzą: Anita, Joanna, Julianna, Jacek, Miron.

17.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Anita jest bardzo kobieca, obdarzona wdziękiem i pełna gracji. Ma bardzo oryginalną osobowość i wybujałą fantazję. Lubi dalekie wyprawy, nie boi się przeciwności losu. Imię Anita jest zdrobnieniem powstałym w jęz. hiszpańskim od imienia Joanna - Juanita.

Kobieta o imieniu Joanna to duża indywidualność. Chodzi zawsze i wszędzie własnymi drogami. Z natury jest wrażliwa, ale nie poświęca swojego czasu ani sił na działalność altruistyczną. Ludziom współczuje, bo tak wypada. W miłości raczej chłodna.

Imię Julianna pochodzi od imienia Julian. Kobieta o tym imieniu jest pełną wdzięku istotą, nie pozbawioną inteligencji i trzeźwego spojrzenia na świat. Potrafi dzielnie rządzić i podejmować trudne decyzje.

Osoba o imieniu Jacek jest niezwykle twórcza. Może osiągać sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Jacek jest pewny siebie, niezależny, energiczny, wybuchowy, apodyktyczny. Często popada w konflikt z otoczeniem, ponieważ zawsze uważa siebie za autorytet we wszystkich sprawach.

Miron jest wrażliwy. W przyjaźni i miłości jest trudny i nieprzewidywalny. Mimo to otoczenie przepada za nim, gdyż ma naprawdę pasjonującą osobowość i potrafi porwać innych do działania.

Osoby urodzone 17 sierpnia są bardzo uzdolnione, zwłaszcza w dziedzinie projektowania. Do życia podchodzą z dużym entuzjazmem. Chętnie i z odwagą podejmują się wykonania rzeczy nowych, jeszcze nie poznanych. Mają doskonałą pamięć oraz umiejętność przewidywania. Bywają niestałe w uczuciach.

Kalendarium

  1. 1629 - Urodził się Jan III Sobieski, król Polski. (zm. 17 czerwca 1696 r.)
  1. 1896 - Urodził się Józef Wittlin, pisarz, krytyk literacki, filozof. W latach 1941-43 redaktor "Tygodnika Polskiego" w Nowym Jorku, tłumacz literatury greckiej, laureat nagrody PEN-Clubu za przekład "Odysei", autor powieści "Sól ziemi". (zm. 28 lutego 1976 r.)
  1. 1939 - Zmarł Wojciech Korfanty, działacz polityczny, jeden z przywódców powstań śląskich. (ur. 20 kwietnia 1873 r.)
  1. 1954 - Władze Republiki Chińskiej, pokonane przez komunistów pod wodzą Mao Tsetunga, uciekły na Tajwan i poprosiły Waszyngton o opiekę.
  1. 1955 - Zmarł Fernand Leger, malarz francuski, aktywny uczestnik ruchu kubistycznego. Malował świat nowoczesnych maszyn i zmechanizowanych postaci ludzkich. Do najbardziej znanych obrazów należą "Konstruktorzy" i "Budowniczowie". (ur. w 1881 r.)
  1. 1976 - Podczas trzęsienia ziemi na Filipinach zginęło ponad 8 tys. osób.
  1. 1987 - W więzieniu Spandau popełnił samobójstwo 93-letni Rudolf Hess, bliski współpracownik Hitlera, jeden z największych faszystowskich zbrodniarzy wojennych.
  1. 1996 - W Nowym Jorku zmarł Witold Urbanowicz, as polskiego lotnictwa, generał brygady, dowódca Dywizjonu 303 w czasie bitwy o Anglię. Służył też w amerykańskich "Latających Tygrysach" w Chinach w 1943 r. Autor książek o tematyce lotniczej. (ur. w 1908 r).
  1. 1998 - W wypadku samochodowym zginęli Władysław Komar i Tadeusz Ślusarski. Komar był mistrzem olimpijskim w 1972 r. w pchnięciu kulą. Po zakończeniu kariery sportowej występował w kabaretach, zagrał w kilkudziesięciu filmach, między innymi w "Kilerze" Jana Machulskiego i "Piratach" Romana Polańskiego. Ślusarski był najbardziej utytułowanym polskim tyczkarzem, zdobywcą dwóch medali olimpijskich.

17 sierpnia - święto narodowe Indonezji, obchodzone w rocznicę uzyskania niepodległości w 1945 r. Także święto narodowe Gabonu, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1960 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)