Kartka z kalendarza - 17 lipca
Wtorek, 17 lipca, to 198. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.35, zajdzie o 20.48. Dzień będzie trwał 16 godzin i 13 minut. Imieniny obchodzą: Aneta, Jadwiga, Aleksy, Bogdan.
17.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Imię Aneta pochodzi z języka francuskiego i jest zdrobnieniem od Anny. Aneta jest osobą wrażliwą na uroki krajobrazu i piękno wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i otoczenia. Jest bardzo muzykalna. Postępuje dyplomatycznie, choć czasem burzy wszystko swym naiwnym zachowaniem.
Jadwiga, imię pochodzenia germańskiego, można przetłumaczyć jako wojna, wojna. Osoba o tym imieniu ma wiele zalet. Jest dobra dla rodziny i znajomych. Lojalna wobec przełożonych, urodzona altruistka. Wiele czasu poświęca na doskonalenie swej osobowości, kultury bycia i wykształcenia. Jest osobą z gruntu szlachetną, umiejącą się znaleźć w każdej sytuacji.
Aleksy to odmiana imienia Aleksander, oznaczającego obrońcę mężów. Aleksy jest subtelny, ma wrażliwy umysł. Szczęśliwy, gdy znajdzie się na odpowiednim stanowisku. Dobry doradca, lubi nieprzeciętne towarzystwo.
Imię Bogdan ma rodowód słowiański. Oznacza danegpo przez Boga. Mężczyzna o tym imieniu jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.
Osoby urodzone 17 lipca mają duże zdolności wychowawcze i opiekuńcze. Z przyjemnością poświęcają się kształceniu innych. Są pracowite i odważne. W swoich poglądach i uczuciach - stałe, a ich zasady moralne są proste i jednoznaczne. W stosunku do osób nowopoznanych bywają nieufne.
Kalendarium
- 1399 - Zmarła królowa Jadwiga Andegaweńska Anjou. Była córką Ludwika Węgierskiego i żoną Władysława Jagiełły. Królowa Polski od 1384 roku.
- 1883 - Urodził się Mauritz Stiller, reżyser szwedzki, jeden z twórców szwedzkiej szkoły filmowej.
- 1916 - Urodził się Aleksander Gieysztor, profesor historii średniowiecznej Polski, prezes Polskiej Akademii Nauk w latach 1980-1984 i 1990-1992, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. (zm. 9.02.1999)
- 1918 - Mikołaj Aleksandrowicz Romanow - Mikołaj II, car Rosji wraz z najbliższą rodziną został zamordowany przez WCzK w Jekatierinburgu.
- 1919 - Wojsko polskie wyparło ze Zbrucza resztki armii ukraińskiej. Oznaczało to koniec wojny polsko-ukraińskiej.
- 1929 - Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z Chinami. Przyczyną był zatarg o przygraniczne linie kolejowe.
- 1932 - Urodził się Wojciech Kilar, kompozytor.
- 1935 - Urodził się Donald Sutherland, kanadyjski aktor, odtwórca ról w filmach: "MASH" R.Altmana, "Parszywa dwunastka" R. Aldricha, tytułowej roli w "Casanovie" F. Felliniego, "Zwykłych ludziach" R. Redforda.
- 1936 - Początek wojny domowej w Hiszpanii, która trwała do 28 marca 1939 roku. Po upadku republiki rządy objął generał Francisco Franco, do 1975 roku.
- 1936 - Urodziła się Danuta Rinn, piosenkarka.
- 1942 - Początek bitwy o Stalingrad zakończonej zwycięstwem wojsk radzieckich nad armią niemiecką, dowodzoną przez feldmarszałka Friedricha Paulusa.
- 1943 - Generał Tadeusz Komorowski "Bór" został mianowany dowódcą Armii Krajowej.
- 1945 - W Poczdamie rozpoczęła się konferencja regulująca stan prawny po zakończeniu wojny światowej. W obradach, które trwały do 2 sierpnia, wzięli udział premierzy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego.
- 1967 - Zmarł John Coltrane, amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, pierwszy saksofonista sopranowy i popularyzator muzyki indyjskiej.
- 1974 - W Psarach w Górach Świętokrzyskich uruchomiono pierwszą w Polsce naziemną stację satelitarną.
- 1976 - Nieformalnie zawiązał się Komitet Obrony Robotników - KOR.
- 1977 - W Szwajcarii zmarł Witold Małcużyński, światowej sławy pianista, w 1937 r. laureat konkursu imienia Fryderyka Chopina, od 1939 roku koncertujący za granicą.
- 1985 - W Warszawie przekazano do eksploatacji pontonowy most "Syreny".
- 1989 - Między Polską a Watykanem wznowiono oficjalne stosunki dyplomatyczne, które zostały zerwane w 1945 roku.
- 1992 - Słowacka Rada Narodowa przyjęła Deklarację Suwerenności Republiki Słowackiej.
- 1995 - Zmarł Juan Manuel Fangio, argentyński kierowca formuły 1.
- 1996 - W Lizbonie utworzono Wspólnotę Krajów Języka Portugalskiego /CPLP/ z udziałem Portugalii, Brazylii i 5 państw afrykańskich.
- 1997 - Sekretarz generalny NATO Javier Solana wystosował list do ministrów spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier z formalnym zaproszeniem do negocjacji na temat przystąpienia do Sojuszu.
- 1998 - Obradująca w Rzymie pod egidą ONZ konferencja 162 państw powołała Międzynarodowy Trybunał Karny, którego zadaniem jest sądzenie winnych zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych
17 lipca to także święto narodowe Kolumbii i Iraku.