PolskaKartka z kalendarza - 14 września

Kartka z kalendarza - 14 września


Piątek 14 września; 257 dzień roku.
Słońce znajduje się w znaku Panny. Wzeszło o godzinie 6.09,
zajdzie o 18.53.
Dzień będzie trwał 12 godzin i 44 minuty.

Imieniny obchodzą: Roksana, Bernard i Cyprian.

Urodzeni 14 września mają wybitne zdolności naukowe, znakomitą umiejętność analizy i syntezy. Są opanowani i wewnętrznie niezwykle spokojni. Cechuje ich wyrozumiałość, cierpliwość, a także czułość i troska w stosunku do najbliższych osób.

Kobieta imieniu Roksana dba o swój wygląd, czasami nawet przesadnie. Uwielbia drogie, wyrafinowane kraecje, wytworne lokale i wystawne życie. Ma przy tym głowę do interesów, szybko dorabia się dużych pieniędzy. Rodzinę z reguły zakłada późno, ale jeśli już to zrobi bardzo dba o dom, jest dobrą żoną i wyrozumiałą matką.

Bernard to imię o germańskim rodowodzie. Pochodzi od słów "bero" - "niedźwiedź" oraz "harti" - "silny" i określa tego "kto ma niedźwiedzią siłę". Bernard jest silny, zdrowy, pracowity i żądny władzy. Upodobania do kierowania ludźmi często przysparzają mu zmartwień.

Mężczyzna o imieniu Cyprian na ogół bywa niestały, niesłowny i zbyt przewrażliwiony. Często wykazuje zbytnią nerwowość i małą odporność psychiczną w trudnych sytuacjach życiowych. Zbyt wiele uwagi poświęca sobie i własnej karierze.

Kalendarium

  1. 1321 - Zmarł włoski poeta Dante Alighieri. Jego główne dzieło "Boska komedia", poemat oparty na dorobku myśli i sztuki średniowiecznej jest uznany za jedno z najwyższych osiągnięć poetyckich.
  1. 1454 - Szlachta polska zgromadzona w obozie pod Cerekwicą wymogła na królu Kazimierzu Jagiellończyku obietnicę przyznania przywileju tzw. cerekwickiego, zgodnie z którym monarcha musiał zgodzić się na udział sejmików szlacheckich przy uchwalaniu nowych ustaw i zwoływaniu pospolitego ruszenia.
  1. 1851 - Zmarł James Fenimore Cooper, amerykański pisarz, autor powieści historycznych i przygodowych z życia traperów, kolonistów i Indian, m.in. "Ostatniego Mohikanina".
  1. 1892 - Urodził się Edmund Rudnicki, muzyk i muzykolog, kierownik Działu Muzycznego Polskiego Radia w Warszawie i organizator Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
  1. 1915 - Bułgaria przystąpiła do wojny po stronie państw centralnych. Berlin i Wiedeń obiecały jej w zamian grecką i serbską część Macedonii.
  1. 1937 - Zmarł Tomasz Masaryk, czechosłowacki filozof, socjolog i mąż stanu. Był założycielem i ideologiem Czeskiej Partii Postępowej. Jego polityka porozumienia ze Słowakami doprowadziła do utworzenia Czechosłowacji. W latach 1918-35 był pierwszym prezydentem kraju. (ur. 7.03.1894).
  1. 1945 - Urodził się Jerzy Zelnik, aktor. Grał między innymi w spektaklach "Sen nocy letniej" Szekspira, "Wojna i pokój" Tołstoja. Do najważniejszych ról filmowych należy tytułowa w "Faraonie" Kawalerowicza. Ponadto wystąpił w "Dziejach grzechu" Borowczyka, w telewizyjnych serialach "Doktor Murek" Lesiewicza, "Królowa Bona" i "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" Majewskiego.
  1. 1953 - Sąd wojskowy w Warszawie rozpoczął proces przeciwko biskupowi kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi. Został on następnie skazany na 12 lat więzienia za działalność na niekorzyść Związku Radzieckiego, szpiegostwo, dywersję oraz kontakty z podziemiem. Po latach zarzuty te uznano za bezpodstawne.
  1. 1960 - Powstała OPEC - organizacja krajów producentów ropy naftowej. Jej członkami założycielami był Iran, Irak, Arabia Saudyjska i Wenezuela. Do największego znaczenia OPEC doszła w połowie lat 70., kiedy to wpływała na regulowanie światowych cen tego paliwa.
  1. 1965 - Podczas IV sesji II Soboru Watykańskiego papież Paweł VI ogłosił ustanowienie Synodu Biskupów.
  1. 1972 - Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Federalną Niemiec.
  1. 1989 - Federick Willem De Klerk został prezydentem Republiki Południowej Afryki. W czasie swojej kadencji czynił przygotowania do pokojowego przekazania władzy czarnej większości.
  1. 1991 - Prezydent Republiki Południowej Afryki Willem De Klerk podpisał z przedstawicielami organizacji politycznych i religijnych, w tym z Afrykańskim Kongresem Narodowym oraz Inkathą (zdominowaną przez Zulusów) układ o zakończeniu walk trwających ponad 13 miesięcy między czarnymi mieszkańcami przedmieść Johannesburga.
  1. 1995 - Zmarł Bogusz Bilewski, aktor. Występował w teatrach Gdańska i Warszawy. Największą popularność przyniosła mu rola zbójnika w telewizyjnym serialu "Janosik". (ur. 1930).
  1. 1995 - Grecja i Macedonia podpisały porozumienie, na mocy którego Grecja uznała suwerenność i polityczną niezależność terytorialną Macedonii.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (and)

kartkazkalendarza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)