PolskaKartka z kalendarza - 14 grudnia

Kartka z kalendarza - 14 grudnia

Jest piątek, 348. dzień roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.38, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 45 minut. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor, Jan.

Urodzeni w tym dniu poddają wszelkie zjawiska i fakty własnej weryfikacji. Próbują dostosowywać je do swoich koncepcji lub ideałów. Odznaczają się poczuciem sprawiedliwości i niezależnością zawodową. Na ogół są bardzo aktywne, szczególnie w dążeniu do własnych ideałów. Ich działaniom towarzyszy chaotyczność, nerwowość i roztargnienie.

Alfred to imię o angielskim pochodzeniu. Osoba o tym imieniu jest uczuciowa, subtelna, delikatna w postępowaniu. Wyraża się wieloznacznie, co może powodować towarzyskie nieporozumienia. Ma silny charakter i jest rozsądny. Chodzi własnymi ścieżkami i nie pozwala, by inni mieszali się w jego sprawy.

Imię Izydor pochodzi z języka greckiego i tłumaczy się je jako dar bogini Izydy. Mężczyzna o tym imieniu jest obdarzony ogromnym temperamentem, silnie zbudowany fizycznie, lubi uprawiać sport. Jeśli natomiast, nie ma ochoty na ćwiczenia, wybiera pracę fizyczną lub zostaje...muzykiem. Słowny i punktualny, bywa mało zaradny i często popada w melancholię.

Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy: Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Kalendarium

  1. 1267 - zmarł Kazimierz I, książę kujawski, łęczycki, sieradzki, syn Konrada Mazowieckiego.
  1. 1553 - urodził się Henryk IV, król Francji.
  1. 1788 - zmarł Philipp Emanuel Bach, kompozytor i pianista, zwany berlińskim lub hamburskim Bachem, drugi syn Jana Sebastiana Bacha. Komponował koncerty oraz muzykę kameralną i wokalno-instrumentalną.
  1. 1789 - urodziła się Maria Szymanowska, pianistka i kompozytorka. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji i Rosji. W Petersburgu prowadziła sławny salon artystyczny, w którym gościł Mickiewicz, Puszkin i Glinka.
  1. 1799 - zmarł Jerzy Waszyngton, wódz naczelny w amerykańskiej wojnie o niepodległość i pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1789-97.
  1. 1883 - w Paryżu na emigracji zmarł Ludwik Nabielak, działacz polityczny, poeta, historyk literatury. W Powstaniu Listopadowym dowodził atakiem na Belweder, walczył pod Grochowem, Iganiami i Ostrołęką. Ulica jego imienia jest na warszawskim Mokotowie.
  1. 1897 - urodził się Stanisław Ostoja-Chrostowski, grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczył w tajnym nauczaniu oraz był żołnierzem Armii Krajowej. Po II wojnie światowej był rektorem ASP i współzałożycielem grupy artystów plastyków "Powiśle". Ilustrował książkę Melchiora Wańkowicza "Na tropach Smętka". Zmarł 19 listopada 1947 roku.
  1. 1899 - urodził się Adam Bień, działacz konspiracyjnego Stronnictwa Ludowego "Roch", od 1943 roku minister rządu londyńskiego, jeden z oskarżonych w moskiewskim "procesie szesnastu", autor wspomnień "Bóg wysoko, dom daleko".
  1. 1901 - urodził się Feliks Stamm, trener kadry narodowej, twórca sukcesów polskiego boksu.
  1. 1906 - w Kilonii, Niemcy zwodowali pierwszy okręt podwodny U-1, nazwany "szarym wilkiem" z powodu barwy ochronnej.
  1. 1913 - urodził się Artur Sandauer, filozof, krytyk literacki, publicysta, autor prac z teorii literatury i religioznawstwa, propagator prozy Schultza i Gombrowicza.
  1. 1960 - zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję o przyznaniu niepodległości narodom i krajom kolonialnym. Kolonializm został uznany za sprzeczny z prawami człowieka.
  1. 1970 - rozpoczęły się demonstracje robotnicze na Wybrzeżu Gdańskim, Elblągu i Szczecinie. Trwały 6 dni. W walkach z milicją zginęło kilkadziesiąt osób. Winni użycia broni dotychczas nie zostali ukarani.
  1. 1974 - zmarł Walter Lippmann, amerykański pisarz, publicysta, socjolog, twórca teorii opinii publicznej.
  1. 1981 - zmarł profesor Kazimierz Michałowski. Był archeologiem, egiptologiem i historykiem sztuki. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Był doktorem honoris causa uniwersytetów w Cambridge i Strasburgu, członkiem PAN, założycielem Polskiej Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze. Zorganizował Dział Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego.
  1. 1981 - Izrael dokonał aneksji syryjskich Wzgórz Golan, które od czerwca 1967 roku znajdowały się pod okupacją izraelską.
  1. 1989 - zmarł Andriej Sacharow, fizyk atomowy, laureat Nagrody Nobla, czołowy opozycjonista radziecki.
  1. 1994 - Parlament Europejski zatwierdził porozumienie GATT.
  1. 1995 - Prezydenci: Bośni - Alija Izetbegović, Chorwacji - Franjo Tudjman oraz Serbii - Slobodan Miloszewić podpisali w Paryżu dokumenty pokojowe, na mocy których zakończono wojnę w Bośni.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów.
(an)

kartkadatawydarzenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)