Kartka z kalendarza - 11 stycznia, piątek
Piątek, 11 stycznia 2002 r. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.41, zajdzie o 15.47. Dzień będzie trwał 8 godzin i 6 minut. Imieniny obchodzą: Honorata, Matylda, Feliks.
Osobom urodzonym w tym dniu udaje się zazwyczaj realizować swoje plany. Są bardzo inteligentne i potrafią to wykorzystać. Mimo pozorów powagi i ostrożności, cechują się przedsiębiorczością i inwencją. Bywają próżne i nieufne.
Honorata jest osobą szanowaną i budzącą respekt. Ceni cnoty i dobre obyczaje. Stała w przekonaniach, lubi prowadzić dysputy na temat ludzkich słabostek. Skłonna radzić innym, lecz sama nigdy rad nie przyjmuje. Lubi wolność myśli, słowa i czynu. Ma skrupulatny sposób myślenia. Nie uznaje rozwodów.
Imię Matylda ma germańskie pochodzenie i oznacza "moc, siłę i walkę". Lecz kobieta o tym imieniu nie jest wcale waleczna. W życiu kieruje się raczej intuicją, jest subtelna, wrażliwa i kulturalna. Umie stworzyć dobrą i harmonijną rodzinę, w czym bardzo pomaga jej zdolność łagodzenia konfliktów.
Imię Feliks pochodzi od łacińskiego słowa o tym samym brzmieniu, które znaczy "szczęśliwy", "przynoszący szczęście". Jednak mężczyźni o tym imieniu nie zawsze są szczęśliwi. Bywają niestali, niesłowni i przewrażliwieni. Posiadają krytyczny umysł, lecz nie zawsze się nim kierują, gdyż są na to zbyt uczuciowi. Lubią ładne stroje, wykwintną kuchnię i dalekie podróże. Cenią życie rodzinne.
Kalendarium:
1503 - Urodził się Parmigianino, właściwe nazwisko Francesco Mazzola, malarz włoski, jeden z głównych przedstawicieli kierunku zwanego manieryzmem. Tworzył obrazy religijne, freski oraz portrety o wydłużonych proporcjach postaci i subtelnym kolorycie.
1569 - W Londynie zorganizowano pod patronatem Elżbiety I pierwszą w dziejach loterię.
1915 - Zmarł Teodor Tomasz Jeż, powieściopisarz i polityk, autor blisko 90 powieści, jeden z założycieli i pierwszy prezes Ligi Polskiej. (ur. 23.3.1824 r.)
1922 - Po raz pierwszy zastosowano, odkrytą w 1921 r. insulinę, podając ją 14-letniemu Kanadyjczykowi. 75 rocznica.
1926 - Urodził się Jerzy Ofierski, artysta estradowy, pisarz, autor felietonów, powieści i scenariuszy filmowych.
1928 - Zmarł Thomas Hardy, angielski pisarz, autor powieści "Z dala od zgiełku", "Juda nieznany". Prochy Hardy'ego zostały złożone w londyńskiej katedrze Westminster Abbey, zaś jego serce pochowano na wrzosowiskach w Egdon. (ur. 2.6.1840). 1929 - Urodziła się Wanda Wiłkomirska, skrzypaczka o międzynarodowej sławie, profesor.
1930 - Urodził się Eugeniusz Kabatc, prozaik i eseista. Wydał między innymi tom opowiadań "Pijany anioł" i powieści "Romans" i "Żółwie". Jest autorem licznych przekładów z literatury białoruskiej, rosyjskiej i włoskiej.
1936 - urodził się Marian Kociniak, aktor. Grał główną rolę w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i wielu sztukach teatralnych.
1937 - urodził się Henryk Boukołowski, aktor, reżyser teatralny, współzałożyciel Teatru Adekwatnego w Warszawie. 65 rocznica.
1957 - Rozwiązano Związek Młodzieży Polskiej, który powstał w 1948 r. z połączenia kilku organizacji młodzieżowych. W miejsce ZMP powołano do życia ZMS i ZMW.
1966 - Zmarł Alberto Giacometti, szwajcarski rzeźbiarz, malarz i grafik. Początkowo znajdował się pod wpływem kubizmu. Następnie tworzył surrealistyczne kompozycje przestrzenne jak "Pałac o czwartej rano" i rzeźby o formach organicznych oraz stylizowane wydłużone rzeźby figuralne. (ur. 1901 r.)
1967 - Zmarł Arnold Szyfman, reżyser, doktor filozofii. W Polsce międzywojennej i po wojnie był dyrektorem Teatru Polskiego. Kierował budową Teatru Wielkiego, założył Muzeum Teatralne. (ur. 23.11.1882 r.)
1973 - W Warszawie rozpoczęła działalność scena kameralna Teatru Narodowego - Teatr Mały.
1978 - Połączenie statku kosmicznego "Sojuz-27" z pilotowanym kompleksem orbitalnym "Salut-6"-"Sojuz-26". Po raz pierwszy w historii kosmonautyki na orbicie okołoziemskiej utworzono kompleks naukowo-badawczy składający się ze stacji orbitalnej i dwóch statków kosmicznych.
1999 - Zmarł Brian Moore, irlandzki powieściopisarz, scenarzysta filmowy, autor między innymi powieści "Judyta", "Z cukru był król..." i "Odpowiedź z otchłani". (jd)